Przejdź do treści
Konstruowanie drona (fot. AWL)
Źródło artykułu

Zbuduj drona i wygraj konkurs MON-u. Zdobyć można nawet 50 tys. zł

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza młodych naukowców z uczelni wojskowych do udziału w konkursie na opracowanie i skonstruowanie bezzałogowców. Drony mogą być powietrzne, lądowe lub morskie, ważne, aby były przeznaczone do działań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Autor zwycięskiego projektu otrzyma 50 tys. zł. Nabór już trwa!

Resort obrony narodowej we współpracy z czterema uczelniami: Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Wojsk Lądowych, Lotniczą Akademią Wojskową i Akademią Marynarki Wojennej, ogłosił konkurs na zaprojektowanie i wykonanie bezzałogowców powietrznych, lądowych i morskich. Urządzenia mają być przeznaczone do zadań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

W konkursie mogą wziąć udział studenci lub doktoranci uczelni wojskowych, a prace można składać indywidualnie lub zespołowo. Każdy z uczestników może złożyć więcej niż jedną pracę, a w realizacji wspólnych projektów mogą ze sobą współpracować naukowcy z różnych uczelni wojskowych.

Drony powietrzne, lądowe i morskie należy opracować w ramach jednej z czterech kategorii: rozpoznawcze, bojowe, amunicja krążąca oraz urządzenia wsparcia. Projekty bezzałogowców operacyjno-rozpoznawczych oceniane będą pod kątem przydatności w wykrywaniu, rozpoznaniu, śledzeniu i kontroli np. strefy przybrzeżnej lub granicznej. W przypadku dronów bojowych będą liczyły się możliwości przenoszenia i użycia np. amunicji, a w kategorii amunicja krążąca punkty dostaną te urządzenia, które najlepiej poradzą sobie z wykrywaniem i rozpoznawaniem celu oraz jego atakowaniem. Konstrukcje w kategorii „bezzałogowce wsparcia” powinny np. umożliwiać dostawy amunicji, wyposażenia, środków medycznych i żywności do oddalonych pododdziałów.

Składane w konkursie projekty mogą być demonstratorami technologii (urządzenie wykonane według opracowanej dokumentacji, na którym dokonuje się prób i badań w celu sprawdzenia funkcjonalności w warunkach zbliżonych do rzeczywistych) lub modernizowaną wersją istniejącej już konstrukcji (ale nie urządzenia komercyjnie dostępnego).

Studenci i doktoranci zainteresowani udziałem w konkursie powinni złożyć w MON-ie koncepcje projektów wraz z kosztorysem do 15 marca 2022 roku. Zwycięzcy pierwszego etapu otrzymają fundusze na realizację swoich dronów, a czas na ich wykonanie będą mieli do 16 września.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty do 11 listopada. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 50 tys. zł, drugiego – połowę tej sumy, a trzeciego 10 tys. zł. Autor wyróżnionej pracy konkursowej dostanie 5 tys. zł.

To druga edycja konkursu MON dla konstruktorów bezzałogowców. W ubiegłym roku podchorążowie, studenci i doktoranci zgłosili niemal 40 projektów, ale do finału zakwalifikowało się 12 prac. MON nagrodziło zespoły z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni za projekt „Neogobius-1”, Wojskowej Akademii Technicznej za projekt „Azor” oraz podchorążych z Lotniczej Akademii Wojskowej za projekt „Killer”.

Magdalena Kowalska-Sendek

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony