Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zaproszenie na wykład "Polskie zwycięstwa w zawodach o puchar Gordona Bennetta"

Muzeum Historyczne w Legionowie zaprasza na wykład Rafała Degiela pt. „Polskie zwycięstwa w zawodach o puchar Gordona Bennetta”.

Spotkanie odbędzie się 9 lipca 2023 r. (niedziela) o godzinie 15:00 w pawilonie Muzeum Historycznego w Legionowie przy ul. A. Mickiewicza 23.

Polscy piloci balonowy sześć razy zdobyli Puchar Gordona Bennetta – najbardziej prestiżową nagrodę lotniczą na świecie. Pierwszy raz długodystansowe zawody balonów gazowych wygrała załoga balony SP-ADS Kościuszko w składzie Franciszek Hynek i Zbigniew Burzyński w 1933 roku. Dwa kolejne z rzędu zwycięstwa w latach 1934, 1935 sprawiły, że w 1935 roku Polska otrzymała puchar na własność.

Kolejny sukces polskiej załogi miał miejsce w 1938 roku. Wówczas balonem SP-BCU LOPP lecieli Antoni Janusz i Franciszek Janik. Pokonali oni dystans 1692,00 km uzyskując najlepszy wynik wśród zwycięskich polskich załóg. Był to ostatni wyścig przed II wojną światową.

W 1983 roku wznowiono zawody. Wtedy również sukces odniosła Polska załoga w składzie Stefan Makné i Ireneusz Cieślak, która lecąc balonem SP-BZO Polonez zdobyła puchar Gordona Bennetta.

Na kolejny sukces polskich pilotów balonowych musieliśmy czekać aż 35 lat. W 2018 roku zdobywcą Pucharu została załoga w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, którzy balonem D-OWBA pokonali dystans 1145,29 km.

Przed nami 66. edycja Pucharu Gordona Bennetta, która 5 października 2023 r. wystartuje z Albuquerque.

Serdecznie zapraszamy na wykład Rafała Degiela pt. „Polskie zwycięstwa w zawodach o puchar Gordona Bennetta”. Udział bezpłatny.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony