Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zaprojektuj odznakę dla żołnierzy

Ma łączyć tradycję z nowoczesnością, być czytelna i oryginalna. Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwo Komponentu Powietrznego ogłosiło konkurs na projekt swojej odznaki rozpoznawczej. Pomysły można zgłaszać do 15 września. Wybraną przez komisję odznakę będą nosić na mundurach wszyscy żołnierze jednostki.

Konkurs na odznakę rozpoznawczą Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwo Komponentu Powietrznego ogłosiło na początku lipca. – Mamy odznakę pamiątkową, ale rozpoznawczej jeszcze nie. Projekt, który zwycięży stanie się naszym znakiem identyfikacyjnym. Odznaka pojawi się na służbowych drukach, materiałach promocyjnych, ale także na mundurach żołnierzy – wyjaśnia gen. bryg. pil. Włodzimierz Usarek, dowódca COP-DKP.

Ale zadanie wcale nie jest takie łatwe. – Nasza jednostka łączy wojska lotnicze, obrony powietrznej oraz radiotechniczne. Szczególnie ważna dla nas jest nawigacja lotnicza i obserwacja przestrzeni powietrznej, więc nasza symbolika jest dość bogata. Dlatego nasza odznaka pamiątkowa przedstawia między innymi wizerunek samolotu myśliwskiego, wyrzutni rakiet przeciwlotniczych i podstawy czasu wskaźnika radiolokacyjnego – mówi mjr Urbaniak. Zadaniem Centrum jest zapewnienie ciągłości dowodzenia jednostek Sił Powietrznych poprzez m.in. dowodzenie lotnictwem i obroną powietrzną. W czasie pokoju kieruje ono siłami pełniącymi dyżury bojowe w polskiej przestrzeni powietrznej.

Ważne, aby projektantom udało się uchwycić główną ideę działalności COP-DKP. – Forma graficzna jest dowolna. Jednak odznaka musi być czytelna i jednoznacznie przywoływać na myśl specyfikę naszej pracy. Konieczne jest zachowanie zasad heraldyki i munduroznawstwa – podkreśla mjr Krzysztof Urbaniak, rzecznik COP- DKP. Logo, obok głównego znaku graficznego może też zawierać np. skróconą nazwę jednostki.

Odznaka nie powinna być większa niż prostokąt o wymiarach 50x80 mm lub w koło o średnicy 70 mm. – To musi być kompilacja elementów graficznych jednoznacznie identyfikujących jednostkę wojskową – dodaje major.

Każdy uczestnik konkursu może złożyć maksymalnie trzy prace. Każda musi być wydrukowana na sztywnym podkładzie formatu A4 w pionie oraz zapisana w wersji elektronicznej. Do projektu należy dołączyć opis odznaki oraz uzasadnić kształt, barwę i symbolikę. Oprócz wersji wielobarwnej, dostarczyć należy także wersję czarno-białą. Na prace COP-DKP czeka do 15 września 2014 roku.

Nadesłane projekty oceni siedmioosobowa komisja, powołana przez dowódcę COP-DKP. – Na pewno będą brane pod uwagę oryginalność, łatwość zapamiętania znaku oraz to, w jakim stopniu kojarzy się on z naszą jednostką – mówi mjr Urbaniak.

Zwycięski projekt  poznamy 30 września. Jego autor dostanie nagrodę w wysokości do 1000 złotych. Zostanie też zaproszony do jednej z jednostek COP-DKP. A praca z nazwiskiem autora, zostanie umieszczona w Sali Tradycji Centrum.

Rozstrzygnięcie konkursu na szczeblu COP - DKP to dopiero pierwszy etap wprowadzania odznaki. Potem zwycięski projekt  będzie musiała zatwierdzić Komisja Historyczna do spraw Symboliki Wojskowej MON. Gdy odznaka zostanie zaakceptowana, decyzję o jej wprowadzeniu  podpisze minister obrony narodowej.

Pierwowzór odznaki pamiątkowej COP-DKP zaprojektował na początku lat 90-tych płk Stanisław Piwowar. Od tamtej pory odznaka była dwukrotnie modyfikowana. Ma kształt stylizowanej tarczy rycerskiej. W lewym górnym rogu znajduje się fragment czerwonego kwadratu z białą obwódką, na którym umieszczony jest biały napis „COP DKP”. Wewnątrz tarczy na tle stylizowanej, niebiesko – szarej szachownicy umieszczone są: wizerunek samolotu myśliwskiego, wyrzutni rakiet przeciwlotniczych i podstawy czasu wskaźnika radiolokacyjnego. Symbolizują one najważniejsze rodzaje wojsk i najbardziej charakterystyczny sprzęt bojowy będący na wyposażeniu Sił Powietrznych, których pracą bojową kieruje COP - DKP. Tarcza umieszczona jest na wieńcu z srebrzystych liści dębowych.

Centrum Operacji Powietrznych powstało w 2002 roku w podwarszawskich Pyrach na bazie Centralnego Stanowiska Dowodzenia Dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Następnie w 2014 roku w ramach reformy systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi poszerzyło swoje kompetencje i zostało przeformowane w Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwo Komponentu Powietrznego. Dziś podlega bezpośrednio Dowódcy Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, a na jego czele stoi gen. bryg. pil. dr inż. Włodzimierz Usarek.

Jednostki wchodzące w skład COP - DKP to 1 Regionalny Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania w Krakowie, 22 Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania w Bydgoszczy, Mobilna Jednostka Dowodzenia Operacjami Powietrznymi w Poznaniu, 1 Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych w Gdyni, 2 Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych w Krakowie oraz 4 Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych w Szczecinie.

PG

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony