Przejdź do treści
Otwarte Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Polski, fot. Paweł Karpiak
Źródło artykułu

Za nami VIII Otwarte Slalomowe Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski!

W minioną sobotę 6.08.2022 na zbiorniku wodnym w Przykonie zostały rozegrane finały wspomnianych zawodów. Podczas tegorocznych mistrzostw konkurowali piloci z 8 krajów. Rywalizacja była na wysokim poziomie, co pokazuje ciągły rozwój tej dyscypliny z roku na rok. Postęp sprzętowy oraz umiejętności pilotów slalomowych  zaowocowały  widowiskowymi przelotami, które cieszyły oko obserwatorów i kibiców.

Podczas trwania zawodów udało się rozegrać aż 15 tasków w kwalifikacjach oraz dodatkowe sesje treningowe. Latania było dużo, pogoda choć z pozoru wyborna przekładała się na dosyć wymagające warunki jak na latanie slalomowe. W jednym z pierwszych przelotów niefortunnie wodował zawodnik Polskiej Kadry Narodowej Łukasz Sarzyński, który na podejściu do bramki dostał podmuch termiczny co doprowadziło do bardzo dynamicznej deformacji skrzydła, po której z impetem uderzył w wodę. Pilot po wstępnej pomocy został przetransportowany do szpitala z obrażeniami kręgosłupa.Łukasz- trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia!!!

Lecący przed Łukaszem pilot z Litwy również miał problemy jednak dzięki szybkiej reakcji uniknął wypadku.

Atmosfera rywalizacji i nerwowość przekładała się na liczne incydenty zarówno na samych slalomach gdzie zawodnicy wyciskali maxa ze swojego sprzętu  jak również w strefie startów i lądowań. Jeden z debiutujących pilotów lądował awaryjnie po odwiązaniu się  linki centropłatu od sterówki. Tutaj poza zakurzonymi spodniami i pogiętym koszem  nic się nie stało. Dzięki sprawnemu działaniu polskich pilotów zawodnik szybko był gotowy do kolejnych lotów. Mniej  szczęścia miał pilot Jens Falck, który lądując doznał skomplikowanego urazu stawu kolanowego.

W sobotę od rana pogoda nie pozwoliła na loty ale okno pogodowe wieczorem dało możliwość na rozegranie części finałów, które po kilku klapach i wodowaniu pilota drużyny Kataru zostały przerwane. Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników, szczególnie dla zwycięzców w obu klasach PL1 i PF1. Piloci pokazali, że nieźli z nich twardziele a wśród Polaków Bartosz Nowicki potwierdził swoją dominację w klasie PF1.Za jego plecami znaleźli się Dawid Bugaj oraz Krzysztof Matykiewicz którzy zrobili wielki postęp od ubiegłego roku.   W PL1 na duże uznanie zasługuje debiutujący w tej klasie Michał Radka, który w tym roku wywalczył na trajce brązowy medal. Pierwszy stopień podium zajął Szymon Winkler a tuż za nim uplasował się Adam Pupek.

W klasyfikacji Open dominację potwierdzili piloci drużyny Katarskiej. Pełne wyniki w tabeli poniżej.

Warto dołożyć wszelkich starań by zawody były rozgrywane w możliwie spokojnej atmosferze, bez pośpiechu dając pilotom odpowiedni czas na przygotowanie do startów i w bezpiecznych warunkach pogodowych przekładający się na sprawiedliwe wyniki. Jest to sport ekstremalny, który niesie za sobą ryzyko. Dlatego też należy zrobić wszystko żeby niepotrzebnie tego ryzyka nie zwiększać.
Już niedługo Mistrzostwa Świata w slalomach u naszych sąsiadów z Czech dlatego też łapiemy szybki oddech przed dalszym ściganiem się.

Dużo zdrowia dla Łukasza i Jensa a my nie zwalniamy tempa! Od śmigła !

 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony