Z Księżyca do Targów Kielce! – Niezwykły gość na MSPO 2019

Płk. Alfred Worden, astronauta i członek załogi Apollo 15 (fot. targikielce.pl)

Gościem Honorowym Wystawy USA podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2019, która odbędzie się w dniach 3 – 6 września 2019 r., będzie płk Alfred Merrill Worden – amerykański astronauta, pułkownik United States Air Force, uczestnik misji Apollo 15.

Urodził się w 1932 roku w Jackson, Michigan. Jest absolwentem kultowej amerykańskiej uczelni wojskowej United States Military Academy w West Point, którą ukończył w 1955 roku. Jest również inżynierem astronautyki i aeronautyki Uniwersytetu w Michigan. Pułkownik Al Worden, członek załogi Apollo 15, który odwiedzi Targi Kielce podczas Salonu Obronnego 2019 spędził na powierzchni Księżyca 38 minut w pilotowanym przez siebie module. Podczas misji spędził łącznie w kosmosie 295 godzin i 11 minut.

Misja załogowa programu kosmicznego Apollo, była czwartą wyprawą na Księżyc. Astronauci wylądowali na jego powierzchni 30 lipca 1971 roku. Załogę stanowili: dowódca – David R. Scott, Alfred M. Worden – CMP (command module pilot), James B. Irwin – LMP  (lunar module commander). Astronauci podczas 3 wyjść na powierzchnię Księżyca przebywali poza lądownikiem LM łącznie około 19 godzin. Wylądowali nie na nizinnych terenach Księżyca, jak pozostałe załogi. Ich celem były obszary górskie. Na potrzeby misji Apollo 15 po raz pierwszy użyto specjalnie skonstruowanego pojazdu LRV, który pokonał na powierzchni Księżyca odległość ok. 28 km. W czasie wyprawy zebrano dla NASA ponad 70 kg próbek księżycowych skał i  gruntu.

Wyprawa Apollo 15 zapisała się w historii lotów kosmicznych jako:
– misja z najdłuższym czasem pobytu na powierzchni Księżyca;
– misja, podczas której po raz pierwszy użyto pojazdu;
– misja z najdłuższym czasem aktywności astronautów na Księżycu poza statkiem (extrvehicular activity EVA)

Pobyt płk Alfreda Wordena podczas MSPO 2019 w Kielcach związany jest z Wystawą Narodową USA, która będzie wiodącym motywem tegorocznej wystawy. Będzie to niezwykła okazja do spotkania pułkownika.

Więcej informacji płk Alfredzie Wordenie i samej misji Apollo15 można znaleźć na stronie: www.alworden.com


Przeczytaj również:
XXVII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO

Źródło: Targi Kielce
comments powered by Disqus