Przejdź do treści
Wystawa w Muzeum Lotnictwa Polskiego poświęcona Jerzemu Ostrowskiemu otwarta (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
Źródło artykułu

Wystawa w Muzeum Lotnictwa Polskiego poświęcona Jerzemu Ostrowskiemu otwarta

W dniu 24 czerwca 2022 r. otwarta została wystawa poświęcona Jerzemu Ostrowskiemu, modelarzowi i konstruktorowi, jednemu z najlepszych i najbardziej utytułowanych modelarzy lotniczych. W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyła rodzina mistrza świata, a także członkowie Aeroklubu Częstochowskiego, którego barwy reprezentował w przeszłości Ostrowski.

Jerzy Ostrowski to postać wyjątkowa. Jednak gdybyśmy chcieli opowiedzieć całą historię jego życia, brakłoby nam na to czasu. Był to utytułowany zawodnik, mistrz sportu, który na swoim koncie miał wiele tytułów mistrzowskich. Nie tylko na szczeblu krajowym, ale i międzynarodowym – rozpoczął przedstawienie postaci wybitnego zawodnika dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Tomasz Kosecki.

Modelarstwo samo w sobie jest dziedziną lotnictwa i niekoniecznie każdy modelarz może zostać konstruktorem lotniczym, czy pilotem. Ale samo modelarstwo niesie ze sobą wiele wyzwań, bo żeby latać modelami, trzeba mieć praktyczną wiedzę, podobną do tej, którą posiada pilot samolotu – dodał.

Jerzy Ostrowski został dwukrotnie mistrzem świata, trzykrotnie wicemistrzem świata oraz dwukrotnie mistrzem Europy. Specjalizował się w klasach: F2B (modelach akrobacyjnych na uwięzi) i F4B (makietach samolotów latających na uwięzi). W latach 1961-1984 kilkadziesiąt razy zdobywał tytuł mistrza i wicemistrza Polski.

Aby osiągnąć to co Jerzy Ostrowski, trzeba było mieć talent i samozaparcie, zwłaszcza patrząc na czasy, w których przyszło mu żyć – komentował sukcesy Ostrowskiego dyrektor Muzeum Tomasz Kosecki. – Cechy charakteru, ale i determinacja sprawiły, że Jurek był w stanie wejść na tak wybitny poziom mistrzowski – wtórował mu Włodzimierz Skalik, Prezes Zarządu Aeroklubu Częstochowskiego.

W trakcie specjalnej konferencji miała miejsce wzruszająca uroczystość. Rodzina Jerzego Ostrowskiego dziękowała Tomaszowi Koseckiemu oraz Ewie Cuber – Strutyńskiej, kierowniczce działu zbiorów, za utworzenie tej wystawy.

Chcemy podziękować Dyrekcji, że tak pięknie i z taką pasją zachowaliście się wobec naszego taty – powiedziała Izabela Nowicka – Piaskowska.

Po konferencji zgromadzeni goście udali się do sali wystawienniczej Gmachu Głównego, gdzie mogli zobaczyć samolot amatorski Jerzego Ostrowskiego. Pokrótce jego historię przytoczył dyrektor Muzeum, Tomasz Kosecki. Następnie uczestnicy otwarcia wystawy zapoznali się z nią w budynku Metamuzeum.

Tam też będą mogli zobaczyć ją zwiedzający Muzeum Lotnictwa Polskiego. Serdecznie zapraszamy!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony