Wyróżnienie polskich lotników wojskowych w 70-tą rocznicę Bitwy o Anglię
Uroczyste obchody 70. rocznicy Bitwy o Anglię odbyły się 19 września b.r. w Opactwie Westminster w Londynie. W uroczystości wziął udział m.in. następca tronu Wielkiej Brytanii – Książe Karol z synem Księciem Williamem, Premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Honorowymi gośćmi byli dowódcy sił powietrznych państw walczących po stronie Aliantów w II Wojnie Światowej: dowódca polskich Sił Powietrznych – gen. broni. pil. Lech MAJEWSKI, dowódca Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie generał Roger Brady oraz weterani lotnictwa.
Uroczystość w Opactwie Westminster zgromadziła wielu uczestników bitwy o Anglię z 1940 roku. Dzięki ich staraniom, odparto niemiecki atak na Zjednoczone Królestwo w 1940 roku. Książę Walii – Karol jest patronem Brytyjskiego Stowarzyszenia Bitwy o Anglię.
„Siedemdziesiąt lat temu, pokolenie młodych pilotów w wielkim akcie bohaterstwa stoczyło zwycięską walkę o naszą wolność. Dziś, składamy im hołd, dziękując za ich odwagę, męstwo i wolność” – powiedział Książę w swoim przemówieniu.
Gen. broni pil. Lech Majewski odebrał gratulacje i słowa uznania ze strony rodziny królewskiej dla polskich lotników wojskowych oraz zapewnienia o powszechnym w Wielkiej Brytanii przekonaniu o niezwykle istotnej roli, jaką odegrali polscy lotnicy w Bitwie o Anglię, a także o tym że ich determinacja i odwaga w walce z Luftwaffe była inspiracją dla innych lotników, w tym angielskich.
Udział w uroczystych obchodach 70-tej rocznicy największej powietrznej bitwy podczas II Wojny Światowej był wyróżnieniem, ale także prezentacją wizerunku Sił Powietrznych, które nie zapominają o swych poprzednikach oraz ich osiągnięciach w trakcie II Wojny Światowej. Był też doskonałą okazją do omówienia aspektów możliwej ściślejszej współpracy z naszymi sojusznikami z NATO.
Na zakończenie uroczystości odbyła się parada wojskowa dla upamiętnienia zwycięstwa w Bitwie o Anglię, której końcowym akcentem był przelot myśliwców Spitfire i Hurricane w asyście bojowych samolotów Tornado. Paradę przyjmowali przedstawiciele rodziny królewskiej i brytyjskich władz państwowych, dowództwo RAF i zaproszeni goście. Wśród maszerujących byli weterani, żołnierze Królewskich Sił Powietrznych oraz historyczne poczty sztandarowe.
kpt. Jakub Block
DSP
Komentarze