Wykład Sebastiana Kawy w dęblińskiej Szkole "Orląt" - podsumowanie

Sebastian Kawa w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych, na zaproszenie Szybowcowego Koła Naukowego

26 października Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, na zaproszenie Szybowcowego Koła Naukowego, gościła kilkukrotnego Mistrza Świata w szybownictwie, Sebastiana Kawę.

Spotkanie z gościem rozpoczęło się o godz. 16.00 od krótkiego opisu sportu szybowcowego i zawodów szybowcowych. Celem wstępu było zaznajomienie sympatyków lotnictwa oraz pilotów samolotowych ze specyfiką latania na szybowcach. Widowiskowe filmy, nakręcone podczas zawodów w Chile i w Nowej Zelandii zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Większość gości nie przypuszczała, że delikatnymi szybowcami można latać nad jednymi z najwyższych gór świata z prędkościami przekraczającymi 200km/h. Niektórzy od razu podjęli decyzję o kupnie takiego sprzętu!

Druga część wykładu skierowana była przede wszystkim do szybowników. Mistrz odkrywał przed nami tajniki latania przelotowego, zawodniczego. Przypomnieliśmy sobie, jak wybierać ‘dobre’ chmury, czym się przy tym kierować. Na prośbę uczestników skupiliśmy się później na lataniu w górach – tematem dalszej części wykładu były zjawiska umożliwiające wykonywanie długich, wysokościowych lotów w terenie górzystym, które nie są możliwe do realizacji na równinach- zwłaszcza lotów falowych.

 

Na koniec zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć z Mistrzem i wszyscy, z uśmiechami na twarzach, zadowoleni, jeszcze mocniej odczuli tęsknotę do najbliższego sezonu szybowcowego. Mamy nadzieję, że wykład przybliżył pilotom taktykę latania oraz, że w następnym sezonie wiedza zostanie wykorzystana w praktyce, a uczyć się jest od kogo – bo chyba każdy z nas chciałby w przyszłości osiągnąć chociaż trochę tego, co udało się Sebastianowi.

Dziękujemy serdecznie za przybycie Kadrze WSOSP, studentom, Członkom Koła a także wszystkim przyjezdnym – warto było przyjechać do Dęblina, by posłuchać takiego wykładu.

Specjalne podziękowania należą się Sebastianowi Kawie, który przyjął zaproszenie i odwiedził Szkołę „Orląt”.

Aleksandra Popielarz
SKN WSOSP

 


Źródło: SKN
comments powered by Disqus