Wycofanie z eksploatacji samolotów Dreamliner 787
W dniu wczorajszym (w nocy naszego czasu) amerykański nadzór lotniczy FAA (Federal Aviation Administration) wydał w trybie pilnym dyrektywę zdatności w związku z zaistniałymi przypadkami uszkodzeń akumulatorów litowo-jonowych w samolotach Dreamliner 787.
W wyniku tych usterek doszło do ich przegrzania się i pojawienia się dymu w dwóch egzemplarzach samolotu B787-8. Tego typu uszkodzenie może mieć wpływ na systemy i strukturę samolotu a skrajnym przypadku spowodować pożar na pokładzie. Dyrektywa wymaga modyfikacji systemów akumulatorów lub podjęcia innych działań w oparciu metodę zatwierdzoną przez biuro certyfikacja FAA w Seattle. Na podstawie tej dyrektywy zostały wycofane z eksploatacji samoloty z amerykańskiego rejestru. Wiadomość o działaniach FAA od rana były analizowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. PLL LOT podjął słuszną decyzje o wstrzymaniu eksploatacji do czasu wyjaśnienia i opublikowania procedury sprawdzenia systemów samolotu.
Jednocześnie ULC przeprowadził konsultacje z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego, w wyniku których otrzymaliśmy informację, że w trybie pilnym została opublikowana stosowna dyrektywa dla B787-8, potwierdzająca ustalenia FAA, a która dotyczy również samolotów z polskiego rejestru. Trudno w tej chwili ocenić czas trwania wyłączenia B787 z eksploatacji z uwagi na konieczność uzgodnień działań korekcyjnych z producentem akumulatorów, firmą Boeing i nadzorami FAA / EASA.
Komentarze