Przejdź do treści
Źródło artykułu

Współpraca w zakresie lotnictwa i dronów Instytutu UZ z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Soli

W dniu 5 grudnia br. na Uniwersytecie Zielonogórskim została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Instytutem Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego a Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli.

Ze strony Uniwersytetu dokument podpisała prorektor ds. współpracy z gospodarką UZ dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ, natomiast w imieniu CKZiU „Elektryk” podpis złożył dyrektor Grzegorz Königsberg.

Interesuje nas współpraca ze szkołami średnimi – zarówno technicznymi, jak i ogólnokształcącymi. Realizujemy wiele projektów, które angażują uczniów szkół średnich tutaj na miejscu w Uniwersytecie, ale podejmujemy również wiele działań w szkołach – powiedziała prof. Maria Mrówczyńska. A dyrektor Grzegorz Königsberg dodał: – Znaleźliśmy wspólny punkt pomiędzy naszą szkołą a Uniwersytetem – absolwenci naszej szkoły mogą kontynuować kształcenie na tej uczelni. Widzimy więc potrzebę takiej współpracy. A drugim wspólnym punktem jest lotnictwo i drony. Od ponad dwóch lat uczestniczymy w międzynarodowym projekcie „AMTech – Opracowanie programu nauczania techników w zakresie mechatroniki lotniczej i kosmicznej”, który właśnie dzisiaj jest podsumowywany. Chcemy się rozwijać i przygotowywać naszych uczniów w szeroko pojętej branży lotniczej. Z tym, że jako szkoła nie idziemy w typowe lotnictwo tylko w drony. Chcemy przygotowywać operatorów oraz serwisantów dronów, ponieważ drony zaczynają wchodzić do użytkowania gospodarczego w wielu dziedzinach, np. w energetyce, transporcie czy medycynie.

Umowa będzie realizowana w Instytucie Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. 

Ta współpraca ma na celu rozwój i działanie w ramach kształcenia na prowadzonym u nas kierunku inżynieria lotnicza w specjalnościach mechanika lotnicza i bezzałogowa obsługa statków powietrznych, ale mamy nadzieję na uruchomienie w przyszłości pilotażu. Uczniowie z nowosolskiej szkoły będą przyjeżdżać do naszych nowoczesnych laboratoriów, aby poznać naszą bazę, a w przyszłości mam nadzieję zostaną naszymi studentami. – powiedziała prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, dyrektor Instytutu.

Podpisanie umowy było częścią programu konferencji upowszechniającej rezultaty projektu „AMTech – Opracowanie programu nauczania techników w zakresie mechatroniki lotniczej i kosmicznej” realizowanego przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli w ramach Programu ERASMUS+.

Na zdjęciu głównym od lewej: Grzegorz Königsberg - dyrektor CKZiU „Elektryk” oraz dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ - prorektor ds. współpracy z gospodarką UZ. (fot. K. Adamczewski)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony