Przejdź do treści

Współpraca PAŻP z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią – System DTM Autonomy dla rejonu Gliwic

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej stale rozwija własne narzędzia i systemy, wsłuchując się w głos użytkowników i systematycznie udostępniając kolejne funkcjonalności w produktach stworzonych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa „Rozwój Usług Cyfrowych dla BSP. Jednym z Partnerów PAŻP jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, z którą Agencja współpracuje w ramach budowy narzędzia System DTM Autonomy dla obszaru Gliwic.

Pod koniec września (20.09.2204 r.), w siedzibie Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej, odbyło się spotkanie zorganizowane przez Metropolię GZM z interesariuszami branży dronowej, w tym: przedstawicielami biznesu i pracownikami instytucji samorządowych.

Eksperci Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zaprezentowali wdrożone w ostatnim czasie produkty dla rynku dronowego, w tym zarówno systemy stworzone w ramach projektu „Usługi cyfrowe dla BSP”, jak również inne rozwiązania agencji, m.in. autorską aplikację DroneTower, z której obecnie korzysta już ponad 90.000 użytkowników.

Wdrożona przez PAŻP pod koniec drugiego kwartału usługa „Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę”, udostępniła w trzech obszarach na terenie kraju innowacyjne środowisko technologiczne, które pozwala między innymi właśnie w rejonie Gliwic („DTM Gliwice”) na wykonywanie w sposób dynamiczny licznych lotów BSP – zarówno w zasięgu wzroku, jak i tych bardziej złożonych, realizowanych w warunkach BVLOS.

Stało się to możliwe dzięki m.in. wdrożonym cyfrowym rozwiązaniom służącym koordynacji lotów w obszarach objętych działaniem usługi. Dzięki m.in. dekonfliktażowi planowanych lotów, automatycznym rozwiązaniom w zakresie analizy planowanych lotów, jak również w zakresie ich akceptacji, nawet zaawansowane loty BSP poza zasięgiem wzroku mogą być realizowane na dużą skalę, już w kilka minut od pojawienia się potrzeby ich wykonania. Dodatkowo dzięki zainstalowanej infrastrukturze trackingowej ADSB w obszarze objętym działaniem usługi, użytkownicy otrzymali dodatkowe wsparcie w zakresie monitoringu położenia BSP względem zaplanowanej trasy. Mają także możliwość pozyskiwania informacji o położeniu innego ruchu lotniczego, jeśli dany statek powietrzny jest wyposażony w stosowne urządzenia.

„Polski rynek dronowy otrzymał trzy nowe obszary, w których można dziś wykonywać różnego rodzaju loty w sposób dynamiczny a dostarczone cyfrowe rozwiązania wspierają pilotów BSP w bezpiecznej ich realizacji. To czas w którym rynek usług dronowych powinien zacząć się gwałtownie rozwijać, przy świadomości, że będzie się to działo stopniowo. Adaptacja do nowych możliwości, w tym pozyskanie klientów na usługi, wymaga czasu” – powiedział podczas spotkania Filip Sosin, Kierownik Zespołu Zarządzania Programami i Kluczowymi Inwestycjami w PAŻP.

„Agencja po wdrożeniu usług nie kończy swoich działań. W kontekście DTM Gliwice dostrzegamy potrzebę zwiększenia obszaru działania systemu dlatego pracujemy nad kolejnymi cyfrowymi rozwiązaniami, które powinny na to pozwolić.  W tym celu współpracujemy z GARP (zarządzający lotniskiem) oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią – wierzymy, że w ciągu kilku miesięcy uda nam się obszar DTM Gliwic znacząco poszerzyć w kierunku północnym” – dodał Filip Sosin.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony