Wrocław gotowy na unijne wsparcie

Port Lotniczy Wrocław S.A.

Port Lotniczy Wrocław złożył wniosek o unijną dotację na rozbudowę. Pieniądze z Brukseli wyda na budowę nowego terminala i płyt lotniskowych.

Port Lotniczy Wrocław wystąpił o 128 mln 110 tys. zł dotacji, co stanowi około 40 procent kosztów kwalifikowanych. Dokumenty zgodnie z procedurą trafiły do Centrum Unijnych Projektów Transportowych. – Do końca roku planujemy podpisać umowę z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Resort wystąpi z kolei w naszym imieniu do Komisji Europejskiej z wnioskiem o finansowanie – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Lotnisko ma na koncie pionierskie działanie, gdyż wrocławski wniosek to pierwsza w Polsce aplikacja o unijne dofinansowanie tzw. „dużego projektu” rozbudowy i modernizacji lotniska ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego przygotowanie nadzorowali m.in. unijni eksperci z Inicjatywy JASPERS, którzy na bieżąco weryfikowali i opiniowali przyjęte w projekcie założenia. Dzięki temu procedura akceptacji w Komisji Europejskiej będzie skrócona do niezbędnego minimum.

Nowy terminal o powierzchni ok. 40 tys. mkw. powstanie w 2011 roku. Za niespełna 300 milionów złotych obiekt zbuduje polsko-niemieckie konsorcjum Hochtief. Inwestycja pozwoli na zwiększenie przepustowości terminala z 1, 2 do 3, 2 mln – a docelowo nawet 7 mln pasażerów rocznie.

Zarząd Portu Lotniczego Wrocław przygotowuje także wniosek o unijne dofinansowanie drugiej inwestycji, tzn. rozbudowy dróg szybkiego zejścia i płaszczyzn kołowania. Ten projekt znajduje się na liście rezerwowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a wielkość dofinansowania zamyka się w kwocie 18 mln zł.

Ponadto zgodnie z przyjętym przez akcjonariuszy planem, do końca roku Port Lotniczy Wrocław ma zostać dokapitalizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który przekaże spółce 20 milionów złotych. Samorząd województwa ma teraz 27, 16 % akcji spółki. Największym akcjonariuszem jest Miasto Wrocław, z 47, 82 % udziałów.

Źródło: Port Lotniczy Wrocław
comments powered by Disqus