Przejdź do treści
Wernisaż wystawy "100-lecie L.O.P.P." w Muzeum Lotnictwa Polskiego (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
Źródło artykułu

Wernisaż wystawy "100-lecie L.O.P.P." w Muzeum Lotnictwa Polskiego

W dniu 28 listopada br. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy dla uczczenia 100-lecia powstania jednej z najważniejszych instytucji lotniczych XX-lecia międzywojennego.

Liga Obrony Powietrznej Państwa, od 1928 r. Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej była największą organizacją paramilitarną w historii Polski z liczbą 2 mln członków w roku 1939. L.O.P.P. zajmowała się szeroko pojętym rozwojem i popularyzacją lotnictwa – budowała lotniska, ośrodki szkolenia, wieże spadochronowe, modelarnie, organizowała zawody, wydawała publikacje, ale również finansowała zakup sprzętu lotniczego, badania naukowe oraz szkoliła ludność do obrony przed atakiem powietrznym i chemicznym.

Co warte wyróżnienia, Liga finansowała swoją działalność ze składek obywateli, wydatnie przyczyniając się do wzrostu świadomości i popularności lotnictwa w społeczeństwie polskim XX-lecia międzywojennego. Należy wspomnieć, że wielu bohaterskich polskich pilotów II wojny światowej zaczynało swoją przygodę z lotnictwem właśnie z L.O.P.P.

Na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty ze zbiorów własnych oraz użyczone przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Krakowa i osoby prywatne. Uzupełnieniem prezentowanych obiektów i treści będzie materiał filmowy udostępniony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

Program wernisażu „100-lecie L.O.P.P.” w dniu 28.11.2023r.:

  • godz.11.00, Leszek Zakrzewski, prezes PTH O/Nowy Sącz – Historia L.O.P.P., sala konferencyjna, Gmach Główny
  • godz.12.30, prezentacja wystawy „100-lecie L.O.P.P”, Hangar Główny

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w Hangarze Głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie w terminie 28.11.2023 r. - 30.05.2024 r.

Wernisaż wystawy "100-lecie L.O.P.P." w Muzeum Lotnictwa Polskiego - plakat (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony