Przejdź do treści
AZL podpisał porozumienie z Uniwersytetem Zielonogórskim i Zespołem Szkół Technicznych (fot. K. Adamczewski)
Źródło artykułu

W Zielonej Górze kadra lotnicza rośnie w siłę

16 stycznia br. w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim, Zespołem Szkół Technicznych w Zielonej Górze i Aeroklubem Ziemi Lubuskiej dotyczące podjęcia wspólnych działań, których efektem będzie rozpoczęcie szkolenia lotniczego w Instytucie Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego (mechanik lotniczy i pilot samolotowy), szkolenia na poziomie średnim mechaników lotniczych w Zespole Szkół Mechanicznych, szkolenia praktycznego mechaników lotniczych w Organizacji Part M oraz szkolenia pilotów samolotowych w Ośrodku Szkolenia Lotniczego Aeroklubu Ziemi Lubuskiej.

Uniwersytet Zielonogórski reprezentował prorektor ds. studenckich prof. Wojciech Strzyżewski, Zespół Szkół Technicznych – dyrektor Mariusz Kita, a Aeroklub Ziemi Lubuskiej – dyrektor Artur Haładyn. W spotkaniu uczestniczył także prezydent Zielonej Góry – Janusz Kubicki i członek Zarządu Województwa Lubuskiego – Marcin Jabłoński.

Już od ponad roku pracownicy Wydziału Mechanicznego UZ i zielonogórskiego Aeroklubu pracują nad uruchomieniem kompleksowego szkolenia licencjonowanych mechaników lotniczych, a w przyszłości pilotów. Pomysł zyskał zainteresowanie miejskich i wojewódzkich władz samorządowych i zapewnienie wsparcia – również finansowego.

Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński powiedział: – Wierzę, że dzięki temu porozumieniu będziemy mogli przystąpić do przygotowania nowego projektu, bądź poszerzenia już istniejącego, co pozwoli nam na wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia i rozwijanie tradycji lotniczych w Lubuskiem dzięki wyspecjalizowanym kadrom. Pewnie to trochę potrwa, ale zapewniam Państwa, że Zarząd Województwa jest bardzo zainteresowany tym przedsięwzięciem i będziemy go chcieli wesprzeć w miarę posiadanych przez nas możliwości.

Natomiast Prezydent Miasta Janusz Kubicki zadeklarował wsparcie kształcenia młodzieży w profilowanych klasach w zielonogórskim Zespole Szkół Technicznych – Mamy jeden z najlepszych aeroklubów Polsce, mamy lotniska w Przylepie i w Babimoście – mamy więc potencjał. Teraz trzeba tylko zorganizować prawdziwą szkołę, która będzie kształciła mechaników na poziomie technikum, którzy będą kontynuować naukę na Uniwersytecie Zielonogórskim. W konsekwencji myślę, że uda nam się stworzyć ośrodek kształcący pilotów. A ponieważ mamy potencjał, to wierzę, że możemy stać się ośrodkiem kształcącym kadry nie tylko na potrzeby naszego województwa.


Podpisanie porozumienia. Od lewej: Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, dyrektor AZL – Artur Haładyn, prorektor ds. studenckich UZ prof. Wojciech Strzyżęwski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Mariusz Kita, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński (fot. K. Adamczewski)

Prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Zielonogórskiego – prof. Wojciech Strzyżewski przyznał się, że nie wierzył w sukces tego przedsięwzięcia: – Kiedy po raz pierwszy z tym pomysłem przyszedł do mnie prof. Kłos – dziekan Wydziału Mechanicznego – to nie wierzyłem, że to się może udać. Ale udało się stworzyć bardzo ekspansywny zespół pod kierunkiem prof. Kłosa, prof. Papacza, dyrektora Gniazdowskiego, który rzeczywiście małymi krokami doprowadził do tego, że już w tym roku na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku mechanika i budowa maszyn otwarto specjalność mechanika lotnicza. Jeżeli więc w takim tempie panowie będą działali, to jestem spokojny o przyszłość kierunku – na pewno spowodują, że uczniowie pójdą do technikum, potem na Uniwersytet Zielonogórski, a w konsekwencji znajdą pracę i pozostaną w naszym mieście i województwie. A myślę, że wszystkim nam na tym właśnie zależy.

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Mariusz Kita rolę swojej placówki widzi w zainteresowaniu młodzieży szeroko pojętą branżą lotniczą: – Chcielibyśmy naszych uczniów przygotowywać na poziomie podstawowym tak, aby mogli podjąć pracę jako technik mechanik lotniczy. Bo nie tylko piloci są nam potrzebni. Przede wszystkim mamy ogromne braki jeżeli chodzi o dobrze wyszkoloną obsługę. Ze swojej strony zapewniam, że Zespół Szkół Technicznych zrobi wszystko, żeby tą branżę rozwijać i żeby nie zawieść swoich partnerów.

Najbliższe ośrodki szkolenia mechaników lotniczych znajdują się tylko w dwóch ośrodkach: Rzeszowie i Chełmie – obydwa na „ścianie wschodniej”, a władze Aeroklubu Ziemi Lubuskiej widzą ogromne zapotrzebowanie na takich specjalistów u nas. – Jeżeli chodzi o pilotów, to nasz aeroklub jest dzisiaj w stanie wyszkolić pilota od zera. Natomiast jeżeli chodzi o mechaników lotniczych, to naszą największą bolączką do tej pory była część pedagogiczna. Uniwersytet Zielonogórski jest więc dla nas idealnym partnerem, bo wykorzystując naszą kadrę lotniczą, możliwości nasze i Portu Lotniczego w Babimoście będzie mógł wykształcić tak potrzebnych, nie tylko u nas, mechaników lotniczych. – powiedział Artur Haładyn, dyrektor Aeroklubu Ziemi Lubuskiej

Aktualnie projekt jest w trakcie procesu certyfikacji kształcenia mechaników lotniczych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Wstępne audyty już się odbyły i partnerzy podpisanego dzisiaj porozumienia są w stanie ten certyfikat uzyskać jeszcze w tym roku. Na tej podstawie po zakończeniu studiów absolwenci będą mogli w ULC złożyć wniosek o uzyskanie licencji mechanika lotniczego.

Ewa Sapeńko

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony