Przejdź do treści
Dron w locie (fot. Politechnika Śląska)
Źródło artykułu

W sobotę w Katowicach rusza Droniada GZM 2022

Drony znów zawładną niebem! W sobotę 25 czerwca rozpocznie się konkurs technologiczny Droniada 2022. W tym roku zespoły będą rywalizować na katowickim lotnisku Muchowiec.

Droniada to konkurs technologiczny organizowany w formule multidyscyplinarnych zawodów, który pokazuje możliwości w zakresie technologii Przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, teleinformatyki i systemów analizy informacji. Wydarzenie skierowane jest do uczelni, instytucji badawczo-rozwojowych, firm z kręgu technologii Przemysłu 4.0, a także innowatorów. W konkursie biorą udział zespoły akademickie, zespoły open i uczestnicy indywidualni, którzy potrafią połączyć wiedzę z robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, elektroniki i lotnictwa.

Uczestnicy mają do wyboru pięć konkurencji. Pierwsza - Demo systemu Bezzałogowego Statku Powietrznego – jest obowiązkowa dla wszystkich. Polega ona na zaprezentowaniu krótkiego filmu przedstawiającego zespół i jego pomysł na start w konkursie.

Druga konkurencja – Sztafeta – pokazuje możliwości wsparcia przez drony akcji poszukiwawczo-ratowniczych i akcji gaśniczych, w których istotne jest wyznaczenie ścieżki ruchu dla ekip ratowniczych.

Trzecia konkurencja – Drzewo Życia – sprawdza umiejętności uczestników w zakresie teledetekcji z wykorzystaniem uczenia maszynowego i systemów automatycznego wyboru. Przybliża rolnictwo precyzyjne, w tym wykrywanie patogenów chorób roślin i precyzyjne dawkowanie środków ochrony roślin.

Kolejna konkurencja – Intruz – polega na wykryciu nieupoważnionej osoby na lotnisku i śledzeniu jej aż do granic obszaru lotniska.

Ostatnia konkurencja – Budowa – sprawdza umiejętności uczestników w zakresie fotogrametrii i teledetekcji z wykorzystaniem uczenia maszynowego w symulowanych warunkach placu budowy hali magazynowej.

Finał konkursu odbędzie się 29 czerwca. Najlepsze zespoły otrzymają nagrody pieniężne. W tym roku pula nagród wynosi 50 tys. złotych.

Przed rokiem, w zawodach Droniada 2021, zwyciężyli studenci Politechniki Śląskiej z Koła Naukowego High Flyers. Wygrali dwie konkurencje, a w trzeciej stanęli na drugim stopniu podium. Ta reprezentacja odnotowała także jeszcze jeden sukces. Drużyna Politechniki Śląskiej otrzymała Nagrodę Główną i nagrody specjalne o łącznej wartości 25 tys. zł, a ponadto specjalistyczną aparaturę do sterowania dronami.

Współorganizatorem imprezy jest Politechnika Śląska, a głównym organizatorem Fundacja Instytut Mikromakro.

Więcej informacji na stronie: www.droniada.eu

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony