Przejdź do treści
Uroczystość oficjalnego nadania skwerowi imienia Krzysztofa Wyskiela (fot. UM Rzeszów)
Źródło artykułu

W Rzeszowie upamiętniono wybitnego pilota – Krzysztofa Wyskiela

Jak poinformował Urząd Miasta Rzeszowa, na terenach w rejonie ulicy Starzyńskiego, które pełnią funkcję rekreacyjną na os. Baranówka, odbyła się uroczystość oficjalnego nadania skwerowi imienia wybitnego pilota – Krzysztofa Wyskiela. 

Są tam alejki spacerowe, place zabaw, górka saneczkowa i mnóstwo zieleni. To miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Wyskiel mieszkał niedaleko – przy ul. Mikołajczyka, ok. 300 metrów od skweru. 

Z czasów moich studiów na Politechnice Rzeszowskiej pamiętam jaką dumą dla nas – studentów było to, że Krzysztof także studiuje na tej samej uczelni. Był wybitną postacią, świetnym pilotem i nawigatorem, który ze wszech miar zasługuje na upamiętnienie – mówiła podczas środowej uroczystości Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa, która podziękowała także rzeszowskim radnym za to, że przygotowali i przyjęli podczas sierpniowej sesji projekt uchwały w sprawie upamiętnienia Wyskiela.

Uroczystość oficjalnego nadania skwerowi imienia Krzysztofa Wyskiela (fot. UM Rzeszów)2

(fot. UM Rzeszów)

Projekt uchwały przygotował Mateusz Maciejczyk, radny klubu Koalicji Obywatelskiej i zarazem przewodniczący Rady Osiedla Baranówka.

Cieszę się, że rzeszowscy radni jednomyślnie poparli tę inicjatywę. Jestem dumny z tego, że tutaj, w północnej części Rzeszowa ukształtowała się taka piękna wspólnota mieszkańców, która współpracując zmienia osiedla ale także dba o upamiętnienie historii i wybitnych postaci takich jak Krzysztof Wyskiel – powiedział Mateusz Maciejczyk.

Sylwetkę pilota oraz jego osiągnięcia przypomniał Szymon Jakubowski, regionalista, redaktor naczelny czasopisma "Podkarpacka Historia" a także jeden z inicjatorów uhonorowania pilota.

Krzysztof Wyskiel był związany z Aeroklubem Rzeszowskim w okresie jego największej świetności. To była potęga. Mogę wspomnieć tutaj takie postaci jak Witold Świadek, Wacław Nycz, Jan Baran. Tych pilotów już upamiętniono. Cieszę się, że przyszedł teraz czas na Krzysztofa Wyskiela – mówił Jakubowski.

Uroczystość oficjalnego nadania skwerowi imienia Krzysztofa Wyskiela (fot. UM Rzeszów)3

(fot. UM Rzeszów)

Wyskiel urodził się w Rzeszowie 22 stycznia 1957 roku. Swą przygodę z lotnictwem zaczynał jako 16-latek w Aeroklubie Rzeszowskim w 1973 r. W 1974 r. zdobył licencję pilota szybowcowego. Pierwszy większy sukces odniósł w 1979 r., gdy w parze ze Zbigniewem Zajdlem zdobył złoty medal w Samolotowych Mistrzostwach Polski Rajdowo-Nawigacyjnych Juniorów w Piotrkowie Trybunalskim.

W latach 80. zdobywał najwyższe laury w parze z Wacławem Nyczem (W. Nycz-pilot, K. Wyskiel-nawigator). Razem czterokrotnie wywalczyli tytuły mistrzów Polski rajdowo-nawigacyjnych. Krzysztof Wyskiel, uważany za jednego z najlepszych nawigatorów lotniczych w Polsce, wielokrotnie zdobywał medale również w innych prestiżowych imprezach sportowych, m.in. w Lubelskich Zimowych Zawodach Samolotowych (nieoficjalnych zimowych mistrzostwach Polski).

W drugiej połowie lat 80. Krzysztof Wyskiel zajął się akrobacją szybowcową. W 1987 roku był członkiem reprezentacji Polski, która zdobyła drużynowo złoty medal II Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej. Zginął tragicznie 20 sierpnia 1989 r. w czasie Mistrzostw Świata w akrobacji szybowcowej w niemieckiej miejscowości Hockenheim wykonując skomplikowany manewr na wysokości około 300 metrów. Spoczywa na rzeszowskim cmentarzu komunalnym Wilkowyja.

Upamiętnienie wybitnego pilota to inicjatywa jego rodziny, środowiska regionalistów związanych z "Podkarpacką Historią”, a także m.in. rzeszowskiego fotografa Jerzego Żygadły.


Przeczytaj również:
Pilot Krzysztof Wyskiel patronem skweru na rzeszowskiej Baranówce

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony