Przejdź do treści
Konferencja "10 lat Polski w ESA" (fot. Leszek Loroch)
Źródło artykułu

W Polsce powstanie inkubator ESA. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wesprze kosmiczne start-upy

140 mln euro – tyle polskie firmy uzyskały z kontraktów z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sektor kosmiczny podsumował 10 lat członkostwa Polski w ESA podczas specjalnej konferencji jubileuszowej zorganizowanej w Warszawie. Wśród instytucji, które zyskały na współpracy z agencją jest Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, który jako jeden z 150 polskich podmiotów uczestniczy w europejskich projektach kosmicznych. Swoją wiedzę i wsparcie technologiczne przekaże teraz polskim start-upom w ramach powołanego właśnie inkubatora ESA BIC Poland.

Celem ESA BIC Poland będzie wsparcie idei przedsiębiorczości oraz wykorzystania technologii kosmicznych w różnych sektorach gospodarki w ramach programu inkubacji.

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, jako członek partnerstwa regionalnego, będzie wspierać realizację celu ESA BIC Poland poprzez wsparcie techniczno-technologiczne startupów podlegających inkubacji.

Do zadań ESA BIC Poland należeć będzie m.in. promowanie przedsiębiorczości, wspieranie współpracy pomiędzy nauką, biznesem oraz administracją, działania wzmacniające współpracę międzynarodową. Oferta ESA BIC skierowana jest do startupów, tj. młodych firm technologicznych, które działają krócej niż 5 lat i chcą dostarczać produkty, procesy lub usługi z wykorzystaniem nowych technologii lub przy innowacyjnym wykorzystaniu istniejących technologii.

Inkubacja start-upów w Polsce realizowana będzie w dwóch miastach, w Warszawie oraz w Rzeszowie.

10 lat Polski w ESA

Współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną realizuje obecnie ponad 300 polskich podmiotów, a 150 z nich bierze bezpośredni udział w projektach kosmicznych.

Polskie członkostwo łączy się z wieloma korzyściami: dostępem do infrastruktury naziemnej i kosmicznej, współpracą z kosmicznymi agencjami narodowymi i największymi firmami sektora kosmicznego, możliwością rozwoju rodzimych technologii, znaczącym udziałem w łańcuchu dostaw projektów kosmicznych oraz rozwojem kadr i licznymi programami edukacyjnymi.

ESA chwali natomiast polskie kompetencje w zakresie technologii kosmicznych, wskazując na specjalizacje w zakresie napędów rakiet i satelitów oraz systemów deorbitacyjnych.

Polskie technologie w misjach ESA

Uwagę ekspertów ESA przykuwają m.in. specjalistyczne komponenty kosmiczne. Przykładem jest opracowany w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa zawór umożliwiający regulację ciągu silników rakietowych dla przyszłych rakiet i lądowników księżycowych, który jest rozwijany w ramach ESA Future Launchers Preparatory Programme. Rozwiązanie to zaprezentowano także dyrektorowi generalnemu ESA, dr. Josefowi Aschbacherowi podczas konferencji jubileuszowej w Warszawie.

–  ESA zaznacza, że koncentracja potencjału Instytutu na kilku niszach rynkowych, takich jak właśnie zawory, ekologiczne napędy czy deorbitacja satelitów jest słusznym podejściem. Przy bliskiej współpracy z krajowymi i zagranicznymi integratorami systemów kosmicznych jest to najlepsza droga do wdrożenia polskich komponentów jako europejskiego standardu w nadchodzących misjach ESA – podkreśla dr inż. Adam Okniński, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

Prezentację produktów i technologii opracowanych w Instytucie będzie można zobaczyć podczas jednych z największych targów branży kosmicznej w Europie: Space Tech Expo Europe w Bremie, które rozpoczną się już 15 listopada.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony