W Alei Autografów w Bydgoszczy odsłonięto tablicę z podpisem Jana Wróblewskiego
W dniu 26 października br. w Bydgoszczy odbyła się uroczystość odsłonięcia autografów kolejnych laureatów: Jana Wróblewskiego – wybitnego pilota, instruktora, dwukrotnego szybowcowego mistrza świata oraz Stanisława Lejkowskiego – artysty plastyka, architekta wnętrz.
Wydarzenie miało miejsce przy ulicy Długiej, gdzie po spotkaniu laureatów w Urzędzie Miasta z Prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim, wszyscy udali się w kierunku Alei Autografów.
– Dziś swoje autografy odsłaniają dwaj wielcy bydgoszczanie. Artyści w różnych dziedzinach. To jakość jaką reprezentowali i nadal reprezentują oraz ich dorobek sprawiły, że zostali docenieni. Gratuluje obu panom i cieszę się, że mogę dziś być z Wami podczas tej uroczystości – mówił Prezydent Rafał Bruski.
Oprócz laureatów i przedstawicieli władz miasta Bydgoszczy, na uroczystość przybyli liczni uczestnicy. Przedstawiciele Aeroklubu Bydgoskiego, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Bydgoszczy. Uroczystość rozpoczęła się od przemówień, w których podkreślano osiągnięcia Jana Wróblewskiego – instruktora pilota, dwukrotnego szybowcowego mistrza świata w 1965r. i 1972r., szybowcowego wicemistrza świata, mistrza Polski, wyróżnionego w 1972 roku medalem Lilienthala oraz jego wkład w rozwój szybownictwa w Polsce.
Prezydent miasta wyraził dumę z tego, że Bydgoszcz może się poszczycić tak znakomitym sportowcem, którego sukcesy stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń.
Po części oficjalnej przyszedł czas na odsłonięcie autografów, które zostały umieszczone w specjalnie przygotowanej przestrzeni, symbolizując upamiętnienie osiągnięć Jana Wróblewskiego oraz jego pasji do latania.
– Dziękuję za tak wielkie wyróżnienie. W lotnictwie zdobywałem najwyższe trofea, ale za moimi sukcesami kryła też praca wielu ludzi – instruktorów, mechaników, techników. Aeroklub Bydgoskich w tamtych czasach intensywnie się rozwijał. Dziękuje tym wszystkim osobom za wsparcie – mówił wzruszony Jan Wróblewski.
W ramach uroczystości odbył się również pokaz szybowców na Starym Rynku, który przyciągnął uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Pan Jan miał okazję raz jeszcze zasiąść za sterami szybowca FOKA.
Całe wydarzenie miało wyjątkowy charakter, łącząc lokalną społeczność oraz miłośników lotnictwa w radosnym świętowaniu osiągnięć jednego z najwybitniejszych pilotów szybowcowych w historii.
Drugim z tegorocznych laureatów został Stanisław Lejkowski, artysta plastyk, architekt wnętrz, projektant mebli, którego dzieła na stałe wpisały się w krajobraz kulturowy miasta Bydgoszcz.
W październikową sobotę na Starym Rynku stanęła też wystawa poświęcona obu tegorocznym laureatom.
Przypomnijmy, że Bydgoskie Autografy to forma wyróżniania osób szczególnie zasłużonych dla Miasta – działających na rzecz jego promocji, będących ambasadorami Bydgoszczy w Polsce i na świecie.
Więcej zdjęć z uroczystości na stronie: http://aeroklubbydgoski.pl
Komentarze