Przejdź do treści
VIII Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach - plakat (fot. Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach, Facebook)
Źródło artykułu

VIII Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach

Starosta olsztyński Andrzej Abako i Michał Kontraktowicz Wójt Gminy Stawiguda zapraszają serdecznie na VIII Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach "Pod Niebem Świętej Warmii". Impreza odbędzie się 10 lipca 2022 r. na Lądowisku Gryźliny. Początek o godzinie 10:00.

Program części lotniczej rozpocznie się o godzinie 11:00. Tego dnia na niebie w Gryżlinach zaprezentuje się niepowtarzalny mistrz Jurgis Kairys! To mistrz świata w akrobacji lotniczej, wynalazca niepowtarzalnych manewrów lotniczych. W akrobacji samolotowej pojawi się co najmniej dwa razy!

10 lipca pokaz akrobacji śmigłowcowej helikopterem Bolkow wykona Maria Muś, członkini Śmigłowcowej Kadry Narodowej i jedyna w Europie kobieta, która potrafi wykonać śmigłowcem figury akrobacyjne.

Do gwiazd lotniczych Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach dołączył Artur Kielak FULL FORCE Aerobatics – człowiek dynamit! Pełen pozytywnej energii, wykonujący wszystko na maksa. Artur wykona "Pod niebem Świętej Warmii" w Gryźlinach dwa niesamowite pokazy na swoim nowym, genialnym samolocie GameBird Gb1 „AK47”! Pilot z Katowic to człowiek orkiestra! Jest pilotem samolotowym, szybowcowym, śmigłowcowym i komunikacyjnym, a także skoczkiem  spadochronowym.

W akrobacji szybowcowej zaprezentuje się Ireneusz Przybyła. Dzięki współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie podczas Pikniku na warmińskim niebie dwa razy pojawi się znany i lubiany samolot gaśniczy "Dromader", który oczywiście zrzuci z góry "bombę wodną".

Po raz pierwszy w Polsce, w locie podczas tej imprezy, zaprezentuje się replika RWD-8, polskiego samolotu szkoleniowego produkowanego od 1934 do 1939 roku! Samolot został zrekonstruowany w Warsztacie Lotniczym TZL Henryk Wicki w Świdniku.

Jak mówi sam autor rekonstrukcji: "Przed wojną RWD-8 był używany przez szkoły lotnicze, aerokluby, między innymi do holowania szybowców i wojsko jako maszyny łącznikowe. Ich przydatność sprawdziła się w czasie kampanii wrześniowej, kiedy przelatując nisko i powoli mogły przekazywać informacje na temat ruchów wojsk. Były to samoloty, które mogły wystartować i wylądować w każdym terenie. Dzięki zwrotności nie były wcale łatwe do trafienia dla niemieckich messerschmittów"

Podczas Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach będzie też możliwość odbycia odpłatnego lotu widokowego na samolotach Cessna. W programie imprezy jest również przelot samolotu TS11 Iskra lub pasażerskiego Beach Craft 1900. Odbędzie się prezentacja śmigłowcowej kadry Polski. Zaprezentowane zostaną również: samolot JAK 12, samoloty ultralekkie Piper Cup, Piper Husky oraz wiatrakowce. Będie też stoiska promujące: terytorialną służbę wojskową, XVI Dywizję Zmechanizowaną wojsk obrony pogranicza.

Nie zabraknie stoisk gastronomicznych, konkursów z atrakcjami i nagrodami, a tajkże dla najmłodszych parku rozrywki. Zaplanowano też występy zespołówmuzycznych.

Bilety wstępu 20 PLN, dzieci do 12 lat – bezpłatnie, można kupić przez ToBilet.pl

Więcej informacji na stronie Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony