VI FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów w Grudziądzu (fot. Bartosz Bujarski)

VI FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów w Grudziądzu rozegrane

W dniach 22-26 sierpnia 2023 r. w Grudziądzu fani sportu balonowego mogli śledzić rywalizację pilotów podczas VI FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów. Organizatorem zawodów był Grudziądzki Klub Balonowy.

Udział w Mistrzostwach wzięło 45 zawodników z 17 krajów świata, m.in. z Brazylii, Japonii, USA, Kanady i Niemiec. Polskę reprezentowało pięciu zawodników Kadry Narodowej, w tym dwóch pilotów Mościckiego Klubu Balonowego.

Rywalizacja na niebie była bardzo zacięta. W końcu przyjechali do Grudziądza najlepsi piloci z całego świata. Mistrzostwom towarzyszyła fiesta balonowa, podczas której kilkanaście balonów wzięło udział w codziennych rodzinnych piknikach balonowych.

Pogoda była łaskawa dla pilotów. Podczas wszystkich lotów konkursowych udało się rozegrać naprawdę dużo, bo aż 40 konkurencji.

Po rozegraniu wszystkich konkurencji podliczono punkty. W dniu 26 sierpnia wieczorem, w CK Teatr, Ceremonia Zamknięcia  oficjalnie zakończyła VI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów.

Złoty medal i tytuł mistrza świata juniorów wywalczył Jakub Dziedziak (Polak z Tarnowa, Mościcki Klub Balonowy), który podczas wszystkich konkurencji zdobył 28 537 punktów. Drugie miejsce zajął Paul Cuenot (Francja) z dorobkiem 28 200 punktów, a na trzecim stopniu podium stanął Daniel Gregory (Wielka Brytania) – jego wynik to 28 181 punktów.

VI FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów w Grudziądzu - podium indywidualne (fot. Studio Vento)

Podium indywidualne (fot. Studio Vento)

Dzięki punktom zdobytym przez naszych zawodników reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce w konkursie drużynowym. Drugie miejsce zajęli Litwini. Trzecie miejsce drużynowo zdobyli Belgowie.

VI FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów w Grudziądzu - podium drużynowe (fot. Studio Vento)

Podium drużynowe (fot. Studio Vento)

Zwycięzcom gratulujemy !

Pełne wyniki TUTAJ.

27-letni balonowy mistrz świata juniorów – Jakub Dziedziak – lata balonem od siedmiu lat. Od kilkunastu lat związany jest z Mościckim Klubem Balonowym, w którym pilotuje balon Roleski-Sport. Jakub, od momentu uzyskania licencji sportowej, trzykrotnie zdobył Mistrzostwo Polski Juniorów (2018, 2020, 2021). Na swoim koncie ma też brązowy medal zdobyty w 2019 roku oraz brąz zdobyty w 2021 roku podczas Mistrzostw Polski Seniorów.

Były to pierwsze Mistrzostwa Świata, których gospodarzem był Grudziądz. Odbyły się pod patronatem Ministra Sportu, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, senatora RP Ryszarda Bobera oraz prezydenta Grudziądza.