Przejdź do treści
Heksagon - wizualizacja poglądowa nowego Hangaru nr 5 - widok z góry (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
Źródło artykułu

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Hangaru nr 5

W czwartek, 5 października w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Hangaru nr 5. Ceremonia rozpoczyna się o godzinie 11:00 i stanowi symboliczny początek renowacji dawnego hangaru Grupy Myśliwskiej, zniszczonego przez niemieckie oddziały podczas wycofywania się z Polski w styczniu 1945 roku, na terenie byłego lotniska Rakowice-Czyżyny.

Hangar nr 5 w okresie międzywojennym stanowił epitomę nowoczesnej myśli wojskowej, doskonałego wzornictwa oraz solidności inżynieryjnego budownictwa na skalę światową. Dlatego projekt "Heksagon" jest tak ważnym krokiem w kierunku odnowienia historycznego krajobrazu związanego z infrastrukturą lotniczą. Ponadto budynek, zaprojektowany jako hala ekspozycyjna, będzie gospodarzem niezwykłych eksponatów ukazujących dorobek polskiej techniki lotniczej, w tym osiągnięcia polskiego lotnictwa sportowego.

Heksagon - zdjęcia historyczne (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)

Realizacja tej ambitnej inwestycji stała się możliwa dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Samorząd Województwa Małopolskiego oraz Radę Ministrów, poprzez Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Autorami projektu są firmy: Pro Archivision Sp. z o.o. i Warsztat Form Sp. z o.o. Natomiast wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne Łęgprzem Sp. z o.o.

Serdecznie zapraszamy do udziału ceremonii i wspólnego celebrowania chwili, która na stałe zapisze się w kartach historii zarówno Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, jak i całego polskiego lotnictwa. Niech ten projekt będzie wyrazem naszej wspólnej dumy i hołdu dla przeszłości oraz perspektywicznej wizji przyszłości.

PLAN WYDARZENIA:

Teren budowy Heksagonu
11:00-11:10 – Powitanie gości: Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Małgorzata Graczyk, Dyrektor ds. Finansowych Łęgprzem Sp. z o.o.
11:10-11:20 – Wystąpienie: Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego
11:20-11:40 – Poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego
11:40-11:50 – Pamiątkowe zdjęcie gości honorowych i uczestników na tle budowy nowego Hangaru nr 5. Wywiady dla dziennikarzy

Gmach Główny
11:55-12:00 – Prezentacja filmu promocyjnego: „Heksagon”
12:00-12:30 – Poczęstunek na zaproszenie Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Więcej o hangarze i jego historii na stronie www.muzeumlotnictwa.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony