ULC wizytuje lotnisko w Szymanach
Trwa drobiazgowa kontrola wszystkich aspektów funkcjonowania Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Odpowiada za nią Urząd Lotnictwa Cywilnego. W czwartek (23 lipca) na lotnisku gościł w tej sprawie Piotr Ołowski, prezes ULC.
Pozytywnym finałem kontroli ma być przyznanie lotnisku certyfikatu lotniska użytku publicznego. Kompleksowa ocena działania mazurskiego portu rozpocznie się tuż po zakończeniu wszystkich etapów jego modernizacji i rozbudowy, przygotowaniu dokumentacji, zakupie niezbędnego wyposażenia, a także wyszkoleniu załogi do obsługi pasażerów i statków powietrznych. Całość certyfikacji potrwa do końca 2015 roku.
Obecnie wciąż trwają prace wykończeniowe wewnątrz terminalu pasażerskiego. Jego koncepcja zakłada, że początkowo przystosowany będzie on do obsługi 300 tys. pasażerów rocznie, a po ewentualnej rozbudowie – 500 tys. Budynek podzielony zostanie na kilka stref: przylotów, odlotów, VIP, ogólną, strefę dla personelu terminalu oraz zespół pomieszczeń technicznych.
W połowie lipca udało się natomiast uzyskać pozwolenie na użytkowanie pola wzlotów wraz z wartownią położoną na terenie lotniska. Chodzi o wybudowaną przez Budimex drogę startową, drogę kołowania, płytę postojową dla samolotów i śmigłowców, drogi techniczne i pożarowe, place postojowe dla sprzętu obsługi technicznej lotniska, oświetlenie nawigacyjne i sieci elektroenergetyczne, a także budynek wartowni. Firma odpowiadała również za projekt i budowę naziemnej pomocy radionawigacyjnej.
Całość lotniska ma być gotowa do odbiorów w już w sierpniu. Pierwsi pasażerowie skorzystają z infrastruktury na początku przyszłego roku. Całkowity koszt budowy nowego lotniska to 205 mln zł, z czego 76 proc. stanowi dofinansowanie unijne.
Komentarze