Przejdź do treści
Źródło artykułu

Uczczono 90. rocznicę przelotu Patrona 8 Bazy Lotnictwa Transportowego przez Atlantyk

W 8 Bazie Lotnictwa Transportowego oraz w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie uczczono 90. rocznicę przelotu Patrona 8.BLTr przez Atlantyk.

W dniu 10 maja na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się uroczystość upamiętnienia 90. rocznicy przelotu Patrona 8. BLTr płk. pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego przez Atlantyk. W uroczystości udział brał Dowódca 8. Bazy Lotnictwa Transportowego płk pil. Sławomir Byliniak.

Obchody rozpoczęły się od powitania uczestników przez gospodarza miejsca uroczystości Dyrektora MLP w Krakowie Pana Tomasza Koseckiego. Następnie płk pil. Sławomir Byliniak zaprezentował sylwetkę Patrona 8. Bazy Lotnictwa Transportowego i jego największe dokonania. Wspomnienie o Stanisławie Skarżyńskim przedstawił też przedstawiciel jego rodziny Pan Stefan Skarżyński.

W trakcie uroczystych obchodów można było zapoznać się z szeregiem wystaw zaprezentowanych z tej okazji. Były to min. wystawa nt. „Pamiątki po Patronie 8. BLTr” zaprezentowana przez Klub Wojskowy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego oraz wystawa zaprezentowana przez Muzeum Lotnictwa Polskiego pt. „1933 Stanisław Skarżyński – zdobywca Atlantyku”. Pamiątki po Patronie jednostki przechowywane są w Sali Tradycji 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Możliwość ich prezentacji możliwa jest dzięki życzliwości syna Patrona 8. BLTr – Pana Macieja Skarżyńskiego, który przekazał je w depozyt do jednostki.

W sposób szczególny 90 rocznica przelotu płk. Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk uczczona została w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego. Z tej okazji na samolotach eksploatowanych w jednostce, umieszczona została okolicznościowa naklejka upamiętniająca to wydarzenie. Zamieszczenie tej informacji na samolotach, pozwoli przybliżyć sylwetkę i niezwykłe dokonanie polskiego pilota na lotniskach zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, gdzie loty wykonują samoloty 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Ponadto wydany został okolicznościowy medal, upamietniający historyczny wyczyn polskiego pilota.

Swojego samotnego przelotu Stanisław Skarżyński dokonał w dniu 8 maja 1933 roku wykonując jako pierwszy Polak lot nad Oceanem Atlantyckim z zachodniego wybrzeża Afryki do  Brazylii. Lot wykonany został na jednomiejscowym samolocie polskiej konstrukcji RWD‑5bis, przebudowanym z samolotu turystycznego. Przelot trwał 20 godzin i 30 minut, z czego 17 godzin i 15 minut nad oceanem. Tym samym, z wynikiem przelotu 3 582 km Skarżyński ustanowił międzynarodowy rekord odległości tej klasie samolotów. Wyczyn ten spotkał się z uznaniem Międzynarodowej Federacji Lotniczej, która przyznała rekordziście Medal Bleriota, jako dowód szczególnych osiągnięć w dziedzinie lotnictwa. Wydarzenie to umiejscowiło Stanisława Jakuba Skarżyńskiego w panteonie najwybitniejszych lotników polskich okresu XX-lecia międzywojennego.

Galeria zdjęć z uroczystości na stronie www.8bltr.wp.mil.pl

CASA C-295 z Okolicznościową naklejką na 90. rocznicę przelotu płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk (fot. 8 Baza Lotnictwa Transportowego)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony