Przejdź do treści
C-295M CASA na płycie lotniska w Balicach - obsługa przed odlotem (fot. 8.BLTr)
Źródło artykułu

Trzy kolejne Akcje Serce w ciągu tygodnia

Od 31 stycznia do 6 lutego wojskowi lotnicy trzy razy wykonywali loty ratujące ludzkie życie.

Seria lotów zaczęła się W dniu 31 stycznia, kiedy to lotnicy z Balic zrealizowali kolejne zadanie lotnicze w ramach "Akcji Serce". Samolot C-295M CASA wraz z zespołem transplantologów odbył lot po trasie Kraków – Katowice – Szczecin – Kraków. Wykonanie zadania lotniczego przebiegło planowo i bez zakłóceń. Lądowanie samolotu na macierzystym lotnisku w Balicach miało miejsce po godzinie 14.20 Zadanie lotnicze wykonane było na rzecz Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. Była to ich czwarta akcja zrealizowana w bieżącym roku.

W sobotę (4 lutego) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała kolejne w tym roku zadanie transportu organów przeznaczonych do przeszczepu w ramach Akcji Serce. Lot zrealizowano po trasie Gdynia – Warszawa – Gdynia.

W piątek Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach "Akcji Serce". Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot transportowo-desantowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. W sobotę o godzinie 19:01 samolot M28B z zespołem lekarzy transplantologów i organem przeznaczonym do przeszczepu wystartował z lotniska macierzystego Oksywie i o godzinie 20:12 wylądował na lotnisku Okęcie. Na narząd oczekiwał pacjent w Narodowym Instytucie Kardiochirurgii w warszawskim Aninie, dokąd natychmiast pospieszyli lekarze. Bryza wystartowała do lotu powrotnego o godzinie 20:58 i klika minut po godzinie 22 wylądowała na macierzystym lotnisku Oksywie.

M28B na płycie lotniska w Gdyni-Babich Dołach - wieża w tle (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

(fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

Była to czwarta „Akcja Serce” przeprowadzona przez lotników morskich w tym roku i 65 w historii BLMW. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od 2007 roku.

Kolejny lot ratujący ludzkie życie wykonali lotnicy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, którzy po raz 5 w tym roku realizowali Akcję Serce. Ten wylot miał miejsce w godzinach nocnych w dniu 6 lutego. Start samolotu C-295M CASA nastąpił o godzinie 1:30.

Wylot realizowany był po trasie Kraków – Gdańsk – Katowice – Kraków. Wykonywana nad dużym obszarem naszego kraju akcja zakończyła się lądowaniem samolotu na lotnisku w Balicach o godz. 9:13. Akcja zrealizowana została na rzecz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

C-295M CASA w locie - widok z dołu z ukosa (fot. 8.BLTr)

(fot. 8.BLTr)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony