Przejdź do treści
Trzeci AW149 dla Kawalerii Powietrznej (fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych)
Źródło artykułu

Trzeci AW149 dla Kawalerii Powietrznej

15 grudnia br. do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej dotarł kolejny wielozadaniowy śmigłowiec wsparcia AW149. Wspomniana dostawa została zrealizowana na kilka miesięcy przed zakładanym terminem.

„Pilotem śmigłowca jest Piotr Kolobius, pilot PZL-Świdnik z uprawnieniami pilota doświadczalnego I klasy oraz LHD. Lot trwał około 1 godziny i 15 minut ze Świdnika. To już trzeci śmigłowiec AW-149, jaki 25BKPow otrzymała, prawie 5 miesięcy wcześniej niż był planowany” – mówi Grzegorz Sidor, szef programu śmigłowców.

Śmigłowiec jest już trzecią tego typu maszyną jaka została dostarczona do 7 dywizjonu lotniczego. Pierwsze dwa AW149 zostały przekazane użytkownikowi 30 października br., po zrealizowanych uprzednio testach potwierdzających spełnienie wymagań określonych przez Siły Zbrojne RP oraz przeprowadzeniu szkoleń pierwszej grupy personelu latającego i personelu technicznego.

Po zakończeniu procedur związanych z przyjęciem śmigłowca rozpocznie się proces jego wdrożenia do eksploatacji zgodnie z przyjętymi w lotnictwie SZ RP procedurami.

1 lipca 2022 r., na terenie zakładów lotniczych w Świdniku, z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, została podpisana umowa pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A. na dostawę wielozadaniowych śmigłowców wsparcia typu AW149 dla Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Przedmiotem umowy jest dostawa 32 śmigłowców AW149 wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowo-symulatorowym. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowo-symulatorowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostawę zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego.

Wartość kontraktu wynosi 8,25 mld złotych brutto, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2023-2029.

Trzy śmigłowce AW149 w hangarze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej (fot. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej)

(fot. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej)

Nowe śmigłowce realizować będą misje zarówno transportu żołnierzy jak i wsparcia pododdziałów z powietrza. Wyposażenie śmigłowców umożliwi również zastosowanie ich do prowadzenia operacji ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych oraz transportu towarów i zaopatrzenia.

Śmigłowiec AW149 to wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy zdolny do realizacji lotów VFR/IFR (Visual Flight Rules/Instrumental Fligth Rules) w dzień i w nocy oraz w warunkach NVC (Night Vision Conditions). Maksymalna masa startowa wynosi 8300 kg z możliwością zwiększenia do 8600 kg. Prędkość maksymalna śmigłowca wynosi 313 km/h a przelotowa 287 km/h. Załogę stanowią 2 osoby, niemniej podstawowe zadania mogą zostać zrealizowane przez jednego pilota. Maksymalny zasięg to 958 km, a maksymalna długotrwałość lotu wynosi 4 godz. i 55 minut. AW149 może zabrać na pokład do 19 pasażerów.

Zamówione śmigłowce, w konfiguracji odpowiadającej potrzebom Sił Zbrojnych RP, są wyposażone m.in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Uzbrojenie, w zależności od wariantu wykorzystania śmigłowca, może być instalowania w kabinie lub na punktach podwieszeń śmigłowca.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony