Transport lotniczy – kiedy warto wybrać dostawę powietrzną?
Przewóz towarów drogą lotniczą nie jest obecnie tak często używany jak transport drogowy czy kolejowy, jednak w pewnych sytuacjach okazuje się najkorzystniejszym rozwiązaniem. Przedstawiamy zalety i wady tej opcji w stosunku do innych popularnych sposobów przewozu ładunków.
Najważniejsze zalety transportu lotniczego
Biorąc pod uwagę statystyki dotyczące wypadków dla różnych środków transportu, samolot okazuje się jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań. Chociaż ewentualne wypadki mogą być katastrofalne w skutkach, to jednak ich odsetek jest marginalny. Jak wynika z raportu przygotowanego przez The International Air Transport Association (IATA), w 2022 roku wskaźnik wypadków w lotnictwie wyniósł 1,01 (1 wypadek na 0,99 miliona lotów).
Bezpieczeństwo dotyczy również samego ładunku, do którego dostęp ma jedynie personel pokładowy i obsługa lotniska. Ze względu na rygorystyczne procedury bezpieczeństwa obowiązujące na lotniskach nie ma możliwości, by dostęp do towaru miały jakiekolwiek osoby trzecie, które nie posiadają do tego uprawnień.
Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia niemal nieograniczonego zasięgu dostawy realizowanej drogą powietrzną. Do dyspozycji są zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe, których wykonanie umożliwia sieć lotnisk rozsianych po niemal wszystkich większych miastach na całym świecie. Dostępność portów lotniczych ogranicza również konieczność realizowania lotów pośrednich, w przypadku których niezbędne jest przeładowania towaru z jednego samolotu do drugiego.
Warto też wspomnieć, że samoloty mogą dotrzeć tam, gdzie nie ma takiej możliwości dla transportu drogowego czy morskiego przez złe warunki geograficzne, np. ze względu na górzyste ukształtowanie terenu, brak dostępu do morza czy niewystarczająco rozwiniętą siatkę lokalnych dróg.
Transport samolotowy stanowi dziś także jedną z najszybszych metod przewozu tak osób, jak i towarów. Jeśli gwarancją zrealizowania celu biznesowego jest ekspresowy przewóz ładunku, droga powietrzna może się okazać najszybszym wyjściem – szybszym od samochodu ciężarowego, kolei czy statku.
Procedury lotnicze zakładają konieczność śledzenia maszyn od momentu startu aż do bezpiecznego wylądowania na lotnisku docelowym. To oznacza, że inwestor może przez cały czas kontrolować stan realizacji zlecenia transportowego, trzymając rękę na pulsie. To z kolei ułatwi zorganizowanie dalszych kroków łańcucha dostaw, czyli odebrania ładunku z lotniska i przewiezienia go na miejsce docelowe.
O ile nie pojawią się żadne czynniki zewnętrzne, na samolotach można też polegać w kontekście terminowości. Opóźnienia mogą dotyczyć ewentualnie samego wylotu, który może zostać przesunięty ze względów logistycznych lub bezpieczeństwa. W powietrzu nie ma jednak mowy o korkach czy utrudnieniach na drodze – wszystko powinno zatem odbyć się zgodnie z wcześniej ustalonymi ramami czasowymi.
Przewóz drogą lotniczą bywa również polecany w przypadku towarów wrażliwych na uszkodzenia w transporcie. Przy właściwym zabezpieczeniu nie ma ryzyka powstania wstrząsów (jak np. przy transporcie drogowym) czy długotrwałego kontaktu z wilgocią (jak przy transporcie morskim), które mogłyby wpłynąć na pogorszenie właściwości przewożonego ładunku. Może to być szczególnie istotnym czynnikiem, chociażby w odniesieniu do transportu żywności, która łatwo się psuje.
Kiedy transport lotniczy nie jest zalecaną opcją?
Pomimo wielu niezaprzeczalnych zalet przewóz towarów drogą lotniczą nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Największą z nich jest bez wątpienia stosunkowo wysoki koszt w odniesieniu do pozostałych środków transportu. Zapłacić trzeba za wynajem samolotu wraz z personelem, jak i za skorzystanie z infrastruktury lotniskowej oraz dodatkowego źródła transportu do przewozu ładunku z płyty lotniska do miejsca docelowego. Z tego powodu opcja ta okazuje się ekonomiczna najczęściej tylko na długich dystansach.
Warto też mieć na uwadze ewentualne ograniczenia wynikające z konstrukcji samolotu. Jeśli w grę wchodzi ładunek o niestandardowej wielkości lub ciężarze, taka opcja może być w ogóle niemożliwa do zrealizowania. Biorąc pod uwagę to, że limity udźwigu współczesnych samolotów transportowych sięgają nawet 25 ton, ograniczenia w tym zakresie dotkną najpewniej niewielkiego odsetka ładunków.
Nie należy też zapominać o tym, że samoloty są zależne od pogody. Gwałtowna burza, śnieżyca czy wichura są w stanie zatrzymać samolot na miejscu, powodując opóźnienia w transporcie, które mogą przełożyć się na wysokie straty.
Organizacja transportu lotniczego – na co zwrócić uwagę?
W przypadku niedoświadczonych inwestorów zorganizowanie transportu lotniczego na własną rękę może okazać się niemałym wyzwaniem. Aby uniknąć problemów przy planowaniu tego procesu, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy firmy oferującej m.in. transport lotniczy - AsstrA.
Decydując się na to rozwiązanie, można liczyć na obsługę idealnie dopasowaną do konkretnych potrzeb zleceniodawcy. Po ich przeanalizowaniu oraz ustaleniu właściwości ładunku zostanie zaproponowane optymalne rozwiązanie pozwalające nie tylko zrealizować przewóz zgodnie z planem, ale też zrobić to w najbardziej ekonomiczny sposób.
Źródła
Artykuł sponsorowany