Przejdź do treści
Źródło artykułu

Tegoroczna Droniada znów w Katowicach – od 25 do 30 czerwca

Droniada ma prezentować możliwości technologiczne przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, systemów analizy informacji, elektroniki oraz lotnictwa. Scenariusze zadań oparte są sytuacjach mogących wydarzyć się w rzeczywistości, w których drony mogą zapewnić ludziom realne wsparcie.

W tegorocznym konkursie mogą startować zespoły akademickie, zespoły open, jak osoby indywidualne. Uczestnicy wybierają jedną lub więcej konkurencję terenową - jest ich cztery. Pula nagród pieniężnych wynosi 50 tys. zł

Kilka poprzednich edycji wydarzenia odbywało się przy wsparciu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, na przełomie czerwca i lipca w Katowicach. Ubiegłoroczny konkurs odbył się w podobnym terminie w Poznaniu. W tym roku Droniada wróci na katowickie lotnisko Muchowiec.

Zgodnie z tegorocznym harmonogramem w sobotę 25 czerwca nastąpi otwarcie konkursu i odprawa zespołów. Pełny udział w Droniadzie będzie zależał od wyniku kontroli sprzętu i uprawnień pilotów w ramach drugiej części obowiązkowej konkurencji Demo Systemu BSP (pierwsza część to film o uczestnikach i przygotowaniach do startu).

Następnie uczestnicy konkurencji Sztafeta rozpoczną kwalifikacje do konkursu głównego, polegające na przelocie dronem 5 km w obrębie lotniska i treningi. Sztafeta będzie polegała na automatycznym locie drona po mapie z zaznaczoną trasą i miejscami zrzutu świecących nadajników po 0,5 km, 1 km, 4 km i 4,5 km metrów od startu. Niedziela ma być poświęcona na dalsze treningi oraz konkurs główny Sztafety.

Od poniedziałku do wtorku odbywały się będą pozostałe konkurencje terenowe oraz warsztaty. Konkurencja Budowa ma sprawdzić umiejętności uczestników w zakresie fotogrametrii i teledetekcji z wykorzystaniem uczenia maszynowego w symulowanych warunkach placu budowy hali magazynowej.

Konkurencja Intruz będzie polegała na locie automatycznym nad zadanym obszarem ze zgłaszaniem wykrywanych obiektów, rozpoznaniu intruza (z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji), kontroli ludzi opuszczających strefę lotniskową oraz znalezieniu torby sportowej (z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji).

Znana już z poprzednich lat konkurencja Drzewo Życia ma sprawdzić umiejętności uczestników w zakresie teledetekcji z wykorzystaniem uczenia maszynowego i systemów automatycznego wyboru. Przybliży rolnictwo precyzyjne, w tym wykrywanie patogenów chorób roślin i precyzyjne dawkowanie środków ochrony roślin.

W środę 29 czerwca zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach wezmą udział w pokazach mistrzów, następnie odbędzie się ceremonia wręczania nagród.

Do ubiegłorocznej Droniady zgłoszono 11 drużyn m.in. z Warszawy, Łodzi, Krakowa i Poznania. Wygrał zespół Politechniki Śląskiej (78 punktów w klasyfikacji generalnej), przed drużynami Politechniki Wrocławskiej (67 pkt) i Akademii Górniczo-Hutniczej (43 pkt).

Pomysłodawcą i głównym organizatorem Droniady jest Sławomir Kosieliński z Fundacji Instytut Mikromakro, którzy przewodniczy komitetowi organizacyjnemu. Jego zastępcami są kierownik projektu „Drony nad Metropolią” w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Marcin Dziekański, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. BSP Dariusz Werschner zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego Krzysztof Kurowsk oraz główny konstruktor i współwłaściciel Spartaqs Group Sławomir Huczała.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ amac/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony