Przejdź do treści
Projekt tablicy pamięci płk Jerzego Kossowskiego (fot. kksl.org)
Źródło artykułu

Tablica pamięci płk Jerzego Kossowskiego

Jakiś czas temu Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa podjął uchwałę upamiętnienia płk Jerzego Kossowskigo – "Ojca polskiego lotnictwa myśliwskiego".

Z  początku miał to być pomnik przy ul. Prandoty, na terenie kwater II Pułku Lotniczego, cmentarza  wojskowego przy ulicy Prandoty, ale władze cmentarza wraz z konserwatorem zabytków okazały się na tyle niechętne, że  pomysł nie wypalił. Nawiasem mówiąc odbyła się wizja lokalna z udziałem red. Adama Sikorskiego z programu TV Historia, "Było nie minęło" i kolegów z Warszawskiego KSL

Później był pomysł, by w miejsce grobowca, w którym spoczywają szczątki Pułkownika postawić pomnik. Na to nie zgodziły się z kolei rodziny, których bliscy są tam pochowani.

Po zrobieniu "burzy mózgów", w zeszłym roku,  doszliśmy do wniosku, że najbardziej godne  miejsce będzie na "Ścianie Pamięci" w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Pułkownik będzie tam miał piękne towarzystwo asów lotnictwa myśliwskiego II RP – Medweckiego i Gnysia – opowiada Leszek Mańkowski, Prezes Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. 

Poprosiliśmy o udział w naszym skromnym zespole, którego szefem jest Andrzej Chytkowski, pana Krzysztofa Mroczkowskiego, dyr. d/s naukowych MLP, który wyraził zgodę – dodaje. 

Projekt tablicy przygotował artysta plastyk Robert Firszt, członek KKSL, i on też będzie wykonawcą Tablicy. Wykonana będzie w konwencji "Artdeco".

Powyżej zamieszamy szkic, który Prezes KKLS ma nadzieję, że będzie się podobał, bo członkom Klubu wydaje się być oryginalny.

Tablica będzie wykonana w super nowoczesnej technologii tworzyw sztucznych, do złudzenia przypominających brąz. Pozwoli to w znaczący sposób obniżyć koszty wykonania. Technologia ta został wielokrotnie sprawdzona przez kol. Roberta i od lat jest uznana w świecie. Wymiary tablicy to 60 x 80 cm.

Co najważniejsze, mamy zgodę oraz życzliwość Dyrekcji na umieszczenie tablicy w tym reprezentacyjnym miejscu. Proszę, piszcie śmiało, czy Wam się podoba, lub jakie macie uwagi do projektu (www.kksl.org). Czasu mamy niewiele, bo chcielibyśmy, by w sierpniu był gotowa – mówi Leszek Mańkowski.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony