Szymany: Znamy wykonawcę płyty postojowej

Szymany: Znamy wykonawcę płyty postojowej

Rozstrzygnięto przetarg na budowę płyty postojowej lotniska regionalnego w Szymanach. Wybrano najtańszą ofertę, mimo iż przekraczała założony budżet o prawie 20 mln zł. Inwestycja ma zostać ukończona do końca sierpnia 2015 roku.

W przetargu udział brały dwie firmy. Oferta zwycięskiego Mostostalu Kraków opiewała na prawie 111 mln zł. Przedsiębiorstwo ERBEDIM z Piotrkowa Trybunalskiego chciało wykonać inwestycję za 146 mln zł. Budżet zakładał natomiast 90,5 mln zł na ten cel. Mimo to wybrano ofertę Mostostalu. Prezes spółki Warmia i Mazury, która odpowiada za budowę lotniska wyjaśnił, że pieniądze zostaną przesunięte z innych zadań – budowy strażnicy i ogrodzenia, na których udało się zaoszczędzić po przetargach.

Poza płytą postojową dla samolotów Mostostal również pas startowy i drogi kołowania. W ramach zadania przewidziano również zakup i montaż wyposażenia technicznego, umożliwiającego wykonywanie bezpiecznych operacji lotniczych, ale także ILS-u, czyli systemu naprowadzania samolotów w trudnych warunkach atmosferycznych.

W najbliższych dniach rozpocznie się też budowa ogrodzenia lotniska. Przetarg na tę inwestycję wygrała firma Skanska. Tymczasem do 16 czerwca samorządowa spółka czeka na oferty firm, które zechcą zbudować terminal pasażerski. To już drugi przetarg na budowę terminalu. Pierwszy, w którym wygrała firma Skanska, został zaskarżony do Krajowej Izby Odwoławczej przez Porr Polska. KIO uwzględniło skargę, nakazując inwestorowi ponowne rozpatrzenie ofert z wykluczeniem oceny firm Skanska i Elektrobudowa. Spółka Warmia i Mazury zdecydowała ponownie ogłosić przetarg, gdyż cena jedynego oferenta, który mógł być brany pod uwagę, była zbyt wysoka.

Aby nie przepadła unijna dotacja na budowę, lotnisko regionalne w Szymanach musi zacząć działać w 2015 roku. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 200 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść do 76 proc.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl
comments powered by Disqus