Przejdź do treści
Aviator Krakowski Nr 6
Źródło artykułu

Szósty numer "Aviatora Krakowskiego"

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza do lektury szóstego numeru Aviatora Krakowskiego. Ten dwumiesięcznik informacyjno-historyczny to nowa internetowa inicjatywa Muzeum.

Krakowska placówka zamieszcza tam aktualności z Muzeum i artykuły o szeroko pojętej historii lotnictwa, przede wszystkim w odniesieniu do swoich eksponatów, ale nie tylko.

W obecnym wydaniu motywem przewodnim jest koniec II wojny światowej i zimna wojna. Autorzy wspominają też postać zmarłego niedawno nestora polskiego lotnictwa śmigłowcowego Ryszarda Witkowskiego.

W szóstym numerze "Aviatora Krakowskiego":

Z pamiętnika DWiE
Nad Muzeum Lotnictwa coraz dłużej świeci słońce, trwają pierwsze wiosenne prace porządkowe, a za nami tradycyjne Balonowe Powitanie Wiosny. Przyszedł czas na rozpoczęcie nowego sezonu i pełniejsze korzystanie z muzealnego pleneru, ale także na podsumowanie zakończonej zimy.

Wracajcie do domów!
Wdzięczność krótkoterminowa. „Przy trasie parady stał tamtego dnia wysoki, szczupły blondyn o trudnym do wymówienia dla Anglików nazwisku. Kiedy Witold Urbanowicz przyglądał się przelatującemu myśliwcowi, napłynęła fala wspomnień. On też latał hurricane’em podczas bitwy o Anglię” – piszą Lynne Olson i Stanley Cloud w książce „Sprawa honoru”.

Polscy lotnicy w Pakistanie
Twórcami lotnictwa wojskowego tego powstałego w 1947 r. państwa byli między innymi weterani Polskich Sił Powietrznych. Najbardziej znanym i  do dziś szanowanym Polakiem w historii Pakistanu był gen. (Air Commodore) Władysław Turowicz. 

Henryk Krakowian. Przyczynek do biografii pilota 308 „Krakowskiego” Dywizjonu Myśliwskiego
Artykuł stanowi zapis rozmów z jednym mniej znanych bohaterów, z pilotów 308. „Krakowskiego” Dywizjonu Myśliwskiego. Sylwetka pilota, który latał samolotem Spitfire ZF-O, którego barwy nosi nasz muzealny egzemplarz.

Józef Kazimierz Zubrzycki
Podporucznik mechanik pokładowy, Józef Zubrzycki był jednym z najdłużej żyjących weteranów Polskich Sił Powietrznych. Odznaczenia: Krzyż Virtuti Militari, Distinguished Flying Cross (DFC), Krzyż Walecznych (x2), Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Armii Krajowej, Kordzik Dowódcy Wojsk Lotniczych.

Ryszard Witkowski - legenda lotnictwa wiropłatowego
14 marca 2022 r. lotnictwo polskie poniosło dużą stratę. W wieku 96 lat odszedł człowiek niezwykły – żołnierz Armii Krajowej, odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, pilot szybowcowy i samolotowy, ale przede wszystkim jeden z pierwszych pilotów śmigłowcowych w Polsce, będący w naszym kraju symbolem tego najmłodszego rodzaju lotnictwa.

Merliny. Trudne początki legendy
Tradycją brytyjskiej firmy Rolls-Royce Ltd. w okresie międzywojennym stało się nadawanie nazw kolejnym rodzinom silników lotniczych od występujących na terenie Wielkiej Brytanii ptaków z rodziny sokołowatych. Na początku lat 30. XX w., kierownictwo zakładów uznało, że konieczne jest uzupełnienie wytwarzanej gamy jednostek napędowych o 12 cylindrowy widlasty silnik, plasujący się pod względem pojemności i mocy pomiędzy 21 l (od 450 do 720 KM) Kestrelem (z ang. Pustułką) – oraz 36,7 l (od 937 do 950 KM) Buzzardem (z ang. Myszołów). Rolls-Royce Merlin był najważniejszym brytyjskim silnikiem lotniczym II wojny światowej.

Nieznana katastrofa samolotu PLL LOT w Beskidzie Wyspowym 19 marca 1954 roku 
Dość dobrze znana jest katastrofa samolotu An-24 na Policy koło Zawoi 2 kwietnia 1969 roku, mało kto jednak wie że w Beskidzie Wyspowym pod szczytem Ćwilin (1070 m n.p.m.) miała miejsce katastrofa samolotu Li-2 PLL LOT, lecącego z Warszawy do Krakowa. 

Operacja „Bolo”
55 lat temu, 2 stycznia 1967 r. miała miejsce najsłynniejsza walka powietrzna wojny w Wietnamie – operacja „Bolo”. Choć skalą nie mogła się równać z bitwami powietrznymi II wojny światowej, była ogromnym sukcesem US Air Force i klęską lotnictwa północnowietnamskiego, po której musiało się ono długo podnosić.

W dziale poświęconym recenzjom zaprezentowano książkę pt. "Robin Olds. Fighter pilot – The memoirs of the legendary ace Robin Olds", wydaną nakładem wydawnictwa Griffin Publishing. To wspomnienia Robina Oldsa, asa myśliwskiego II wojny światowej i wojny wietnamskiej.

Polecamy muzealny dwumiesięcznik, a wraz z nim szereg ciekawych artykułów, felietonów, recenzji i opracowań. 

Do pobrania: Aviator Krakowski Nr 6

Zapraszamy do lektury!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony