Przejdź do treści
PZL-Swidnik Kania należący do Straży Granicznej w locie (fot. Bieszczadzki OSG)

Szkolenie z wykorzystaniem śmigłowca Straży Granicznej

W dniach 19-22 września br. odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa z powietrza z wykorzystaniem śmigłowca Straży Granicznej.

Czterodniowe szkolenie odbyło się w okolicach Huwnik na Podkarpaciu. Łącznie uczestniczyło w nim ponad 20 osób, w tym funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań (WZD) Bieszczadzkiego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, a także Ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR, funkcjonariusze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego KM PSP  Rzeszów oraz żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

Celem szkolenia była koordynacja działań służb ratowniczych realizowanych zazwyczaj podczas powodzi i innych sytuacji kryzysowych. Ratownictwo wysokościowe z wykorzystaniem śmigłowca daje możliwość dotarcia do osób poszkodowanych znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. Podczas ćwiczeń uczestnicy wykorzystywali specjalistyczne techniki linowe.

Funkcjonariusze WZD BiOSG ćwiczyli również wewnętrzne procedury związane m.in. z prowadzeniem działań granicznych. Zjazd na linie ze śmigłowca umożliwia szybki desant podczas realizacji działań specjalnych-bojowych.

Szkolenie zrealizowano z wykorzystaniem śmigłowca „Kania” należącego do IV Wydziału Lotniczego Biura Lotnictwa SG z siedzibą w Huwnikach.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony