Święto Spadochroniarza Wojska Polskiego
W imieniu organizatorów zapraszamy na Święto Spadochroniarza Wojska Polskiego w Muzeum Wojska Polskiego! Impreza odbędzie się 5 października 2024 r., w godzinach 10:00-16:00. w Cytadeli Warszawskiej.
W ramach obchodów zaplanowano:
- Prezentacja pamiątek i eksponatów związanych z osoba gen. bryg. Stanisława SOSABOWSKIEGO i żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
- Prezentacja pamiątek i eksponatów związanych z „Cichociemnymi” Spadochroniarzami Armii Krajowej.
- Wykład doświadczonego instruktora spadochronowego WPD (Wojsk Powietrzno-Desantowych” byłego oficera Jednostki Wojskowej „GROM” Pawła MOSZNERA „Wkład Polaków w rozwój światowego spadochroniarstwa wojskowego oraz Skoki spadochronowe „Cichociemnych” Spadochroniarzy Armii Krajowej w latach 1941-1944” w Sali Audiowizualnej (godz. 11:00-12:00).
- Prezentacja fabularnego filmu wojennego z 1977 r. „O jeden most za daleko” w reżyserii Richarda Attenborough’a w Sali M4 (godz. 12:15-15:15).
- Prezentacja spadochronów używanych w jednostkach powietrznodesantowych i specjalnych WP w ostatnich kilkudziesięciu latach w wykonaniu członków GRH „Południe” oraz I Warszawskiego Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy.
- Prezentacja amerykańskich spadochronów używanych w różnych jednostkach powietrznodesantowych i specjalnych na całym świecie pochodzących z prywatnej kolekcji byłego oficera Jednostki Wojskowej „GROM” Pawła MOSZNERA.
- Prezentacja współczesnego sprzętu spadochronowego oraz wyposażenia w wykonaniu członków sekcji spadochronowej XIII Oddziału S3 WAT Związku Polskich Spadochroniarzy.
Prezentacja współczesnego trenażera do nauki skoków spadochronowych znajdującego się na wyposażeniu Ośrodka Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. - Prezentacja przykładowego wyposażenia używanego przez Jednostkę Wojskową „GROM” w czasie ostatnich kilkudziesięciu latach swojego funkcjonowania w wykonaniu byłego operatora Jednostki Wojskowej „GROM”.
- Stoisko z książkami, gadżetami i pamiątkami związanymi między innymi z historią polskiego lotnictwa wojskowego, jednostek powietrznodesantowych i sił specjalnych Wojska Polskiego.
Wstęp wolny!
Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/547525741011783
Źródło artykułu
Komentarze