Świdnik Air Festival powróci

Grupa AeroSPARX w locie (fot. swidnik.pl)

Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, trzecia edycja Świdnik Air Festival powoli przechodziłaby już do historii. Na przeszkodzie organizacji lotniczego święta stanęła pandemia koronawirusa. Władze miasta chcą jednak, żeby w przyszłym roku podniebne show powróciło. –  Fanów lotnictwa zaprosimy do nas w ostatni weekend czerwca – mówią.

Wszystko zapowiadało się jeszcze lepiej niż rok wcześniej. W pierwszy weekend czerwca, już po raz trzeci, do Świdnika miały przybyć największe lotnicze gwiazdy z kraju i zagranicy. Przygotowania do podniebnego święta rozpoczęły się jeszcze w minionym roku. Tym razem do organizacji wydarzenia włączyli się nowi partnerzy. Tuż przed ujawnieniem nazw pierwszych gwiazd został ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego. Kilka tygodni później było jasne, że show nie uda się w tym roku zorganizować.

Wszystko wskazywało na to, że na naszym niebie pojawi się jeszcze więcej statków powietrznych i najlepszych pilotów. Niestety, z przykrością musimy dzisiaj poinformować o odwołaniu wydarzenia – mówił wówczas burmistrz Waldemar Jakson.

Dogłębnie przeanalizowaliśmy obecną sytuację i możliwe scenariusze jej rozwoju. Nie mamy wątpliwości, że przede wszystkim ze względu na zdrowie naszych gości, pilotów, kontrahentów oraz całej obsługi wydarzenia, tegoroczny Świdnik Air Festival należało odwołać – dodawał Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Od razu było wiadomo, że wielkiego show nie da się przełożyć na inny termin w tym roku. Mieszkańcy i fani awiacji zaczęli się nawet obawiać, że koronawirus położy w ogóle kres organizacji wydarzenia w Świdniku. Przedstawiciele ratusza tłumaczą jednak, że ze Świdnik Air Festival nie zamierzają rezygnować.

Dotychczasowe edycje zakończyły się sukcesem. Odwiedziło je w sumie około 100 tys. widzów. Pokazy były bezpieczne, atrakcyjne i spotkały się z bardzo dobrym odbiorem publiczności. Dlatego postanowiliśmy już wyznaczyć datę Świdnik Air Festival 2021. Jeśli na przeszkodzie nie stanie ponownie pandemia, zaprosimy do nas lotniczych fanów 26 i 27 czerwca – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Oczywiście dołożymy wszelkich starań, żeby przyszłoroczny program wydarzenia był jak najciekawszy.

Rekord do pobicia

W II Świdnik Air Festival wystąpiło 64 pilotów z 620 minutowym pokazem. Wydarzenie zgromadziło 50 tys. widzów i 50 wspierających je firm. Relacjonowało je 78 akredytowanych dziennikarzy i 42 spotterów. W organizację imprezy zaangażowanych było 350 osób.

Źródło: swidnik.pl
comments powered by Disqus