Przejdź do treści
Spotkanie z kmdr pil. Andrzejem Szczotką (fot. BLMW)
Źródło artykułu

Spotkanie z kmdr pil. Andrzejem Szczotką – Człowiek z Pasją

27 lipca 1994 roku na mocy Zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego nr 053/ Org. i Rozkazu Dowódcy Marynarki Wojennej nr 076 z dnia 25.08.1994 roku powołano Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. Tym samym rok 2024 jest rokiem Jubileuszu trzydziestolecia.

Z okazji tego Jubileuszu, wpisującego się w historię polskiego lotnictwa morskiego, zapraszamy na spotkanie z „Człowiekiem z Pasją”, Dowódcą Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – komandorem pilotem Andrzejem Szczotką, który w powietrzu spędził prawie 4 tysiące godzin!

Komandor pilot Andrzej Szczotka w powietrzy spędził łącznie 3900 godzin. Latał na samolotach TS-11 Iskra, SB Lim-2, Lim-5, I-22 Iryda, MiG-21Bis, MiG-21UM oraz na śmigłowcu Mi-2. Obecnie jest pilotem samolotów An-28/M28B Bryza. W trakcie służby był wielokrotnie wyróżniany, w tym: Lotniczym Krzyżem Zasługi, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, statuetką "Ikara", Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP oraz dwukrotnie tytułem honorowym "Zasłużony Pilot Wojskowy".

Spotkanie będzie okazją do rozmowy z Dowódcą na temat historii i teraźniejszości lotnictwa morskiego, sprzętu eksploatowanego przez brygadę oraz przybliżenie jej organizacji i tradycji.

Rozmowę połączoną z prezentacją fotograficzną poprowadzi zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – Aleksander Gosk.

Zapraszamy na spotkanie z kmdr pil. Andrzejem Szczotką w dniu 13 kwietnia 2024 r. (sobota) o godz. 15:00, Audytorium Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, przy ul. Zawiszy Czarnego 1B. WSTĘP WOLNY!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony