Przejdź do treści
Specjalistyczny dron trafił do lubuskiej policji (fot. Krzysztof Kubasiewicz/lubuskie.pl)
Źródło artykułu

Specjalistyczny dron trafił do lubuskiej policji

W kwietniu marszałek Elżbieta Anna Polak na spotkaniu z insp. Krzysztofem Sidorowiczem, zastępcą komendanta wojewódzkiego policji w Gorzowie obiecała, że przekaże policjantom drona. Słowa dotrzymała i w środę (20 grudnia) bezzałogowy statek powietrzny trafił do gorzowskiej komendy. – To sprzęt wysokospecjalistyczny, niezwykle ważny do operacji w zakresie poszukiwania osób zaginionych, rozpoznania sytuacji na drogach oraz przy zabezpieczaniu imprez masowych – mówiła marszałek podczas wizyty u lubuskich policjantów.

Samorząd wspiera lubuską policję. Ten budynek powstał dzięki wsparciu, jeszcze w poprzednim okresie programowania z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Nie tylko w zakresie poprawy infrastruktury popłynęły miliony na modernizację komendy w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Dobiegniewie, ale również wspieramy działania w zakresie profilaktyki. Od lat kupujemy narkotesty, alkomaty, jesteśmy partnerem Policji w działaniach na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie i walki z uzależnieniami. Myślę, że dron bardzo się przyda, zwłaszcza na położenie transgraniczne naszego regionu – mówiła marszałek. Sprzęt będzie wykorzystywany do operacji rozpoznawczych i poszukiwawczo-ratowniczych. Pieniądze na ten cel – 83 tys. zł, przeznaczył Sejmik.

Marszałek dodała, że co roku podczas Święta Województwa Lubuskiego organizowany jest festiwal dronów, podczas którego można zapoznać się z możliwościami tego typu urządzeń. Marszałek zaproponowała, aby ogłosić konkurs na nazwę drona przedstawiając jednocześnie swoją propozycję „Lubusik”.

Materiał filmowy:

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Krzysztof Sidorowicz podziękował marszałek za przychylność i wsparcie. – To nie pierwszy przykład udanej współpracy. Pamiętam rozmowę, kiedy prosiłem panią marszałek o to wsparcie, mówiłem to również na sesji Sejmiku. Mam świadomość odpowiedzialności za bezpieczeństwo mieszkańców województwa lubuskiego. To nasz obowiązek, aby każdemu mieszkańcowi zapewnić bezpieczeństwo. To nie będzie zabawka w naszych rękach, a poważne urządzenie, które będzie wspierać nasze działania – mówił.

Jak podkreślał zastępca komendanta będzie to najnowocześniejsze urządzenie, które znajdzie się na wyposażeniu lubuskiej policji. – Szerokie spektrum wykorzystania tego urządzenia na pewno pomoże nam w pracy. To kosztowne urządzenie, profesjonalny sprzęt – z kamerą termowizyjną w wielkim zbliżeniu oraz wielką rozdzielczością, o możliwościach przekazu online. Do obsługi tego urządzenia przeszkolonych zostanie 4 instruktorów-pilotów, którzy zgodnie z prawem lotniczym mogą takie urządzenia obsługiwać. To urządzenie wpisane w prawo lotnicze – mówił insp. Krzysztof Sidorowicz.


(fot. sierż. szt. Maciej Kimet/lubuska.policja.gov.pl)

Zastępca komendanta zapewniał, że urządzenie to będzie służyło policji  i mieszkańcom. – Nie ma takiego dnia, żeby lubuscy policjanci nie prowadzili poszukiwań zaginionych osób. Sprzęt będzie wykorzystywany do zabezpieczenia imprez masowych, np. Przystanku Woodstock, zabezpieczenia miejsc zdarzeń drogowych.  Kolejny argument to ekonomia, lot godzinny śmigłowcem policyjnym to koszt 10 tys. zł. – mówił. 

Umowa związana z przekazaniem sprzętu dotyczy także przeprowadzenia szkoleń dla czterech operatorów, zakończonych egzaminem państwowym i uzyskaniem licencji VLOS do 5 kg oraz godzinnym pilotowaniem.


(fot. Krzysztof Kubasiewicz/lubuskie.pl)

Wymagania techniczne:
- producent: Yuneec, model:hexacopter Tornado H920 Plus,  
- całkowita masa własna do 5 kg,
- realizacja lotów w promieniu min. 1 km,
- długość lotu minimum 24 min. z pełnym wyposażeniem,
- awaryjny system lotu z uszkodzonym silnikiem,
- możliwość współpracy z doświetlaczem terenu, szperaczem posiadającym własne źródło zasilania.

BSP ma możliwość automatycznego startu i lądowania na żądanie operatora w każdej fazie lotu, powrotu do miejsca startu oraz posiada funkcję „Fail Safe” oraz wykonywanie lotu w trybie autonomicznym z możliwością ingerencji przez operatora w każdej chwili w parametry wykonywanego lotu i zmianę zaprogramowanej trasy. BSP będzie miał możliwość lotu po zdalnej trasie z jednoczesnym zbieraniem danych (film lub zdjęcia) z danego obszaru/kierunku.

Dron posiada sześciowirnikową platformę latającą, pozwalającą na awaryjny system lotu z uszkodzonym silnikiem, wyposażoną w kamerę optyczną o wysokiej rozdzielczości z 18-krotnym przybliżeniem oraz drugą kamerę termowizyjną, pakiety baterii zapewniające ciągłą pracę drona, dwa niezależne pulpity sterownicze zarówno dla operatora kamery, jak i pilota. Istotną cechą urządzenia jest także zaprogramowanie trasy lotu z możliwością jednoczesnego zbierania informacji w postaci zdjęć i filmów. Sprzęt ten dotrze tam, gdzie nie zawsze jest możliwość wysłania policjantów. Ponadto w krótkim czasie daje precyzyjny obraz tego co w naturalnych warunkach wiązłoby się z pokonaniem wielu kilometrów i czasem czasu, który w wielu sytuacjach jest cechą decydującą o zdrowi i życiu ludzi.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony