Przejdź do treści

Spadochroniarze z 6BPD na ćwiczeniu Swift Response 2022

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa wzięli udział w międzynarodowym ćwiczeniu Swift Response 2022 (SR22).

Swift Response 2022 (SR22) to największe manewry wojsk aeromobilnych, które odbywały się jednocześnie na terenie Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej i Norwegii, przy udziale ok. 9 tysięcy żołnierzy z 17 krajów sojuszniczych. Narodowy i międzynarodowy proces planowania do nich rozpoczął się w 2021 roku.

Ćwiczenie to miało na celu doskonalenie zdolności do szybkiego przemieszczenia się, zwiększenie interoperacyjności sił o wysokiej gotowości państw sojuszniczych i partnerskich oraz zapewnienie realistycznych i dynamicznych szkoleń dla jednostek uczestniczących.

Część taktyczna Swift Response 2022 rozpoczęła się 9 maja 2022 r. na lotnisku załadowania Kraków-Balice, z którego na pokładzie samolotów C-130 Hercules i C-295M Casa wystartowało prawie 500 polskich i czeskich żołnierzy.

Po desantowaniu z wysokości 400 metrów na spadochronach AD-95M na zrzutowisko Jekabpils na Łotwie i przegrupowaniu, spadochroniarze w sile Batalionowej Grupy Powietrznodesantowej, której trzon stanowił 16 Batalion Powietrznodesantowy, przystąpili do pierwszego zadania, jakim było opanowanie obiektu i utworzenie przyczółka desantowego.

Kolejnym etapem było przyjęcie rzutu lądującego na pokładach statków powietrznych C-130 Hercules m. in. z pojazdami Aero 4x4 i moździerzami oraz zabezpieczenie zrzutu zaopatrzenia na platformach CDS. Po tej części, żołnierze rozpoczęli trening z użyciem amerykańskich śmigłowców UH-60 Black Hawk i CH-47 Chinook, należących do 1st Combat Aviation Brigade z Armii Stanów Zjednoczonych. Poprzedził go szczegółowy instruktaż wraz z zapoznaniem żołnierzy z procedurami współdziałania z tym rodzajem statków powietrznych.

Następny sprawdzian żołnierzy 6 BPD stanowiło kierowanie ogniem pododdziałów, podczas którego funkcję dowódców drużyn pełnili podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Strzelanie odbyło się na nowoczesnym obiekcie łotewskiej armii.

Przed powrotem sił głównych oraz jednostek sprzętu do Krakowa, odbył się briefing w formie AAR (After Action Review), podczas którego podsumowano stopień osiągnięcia zakładanych celów szkoleniowych.

por. Malwina Jarosz

FacebookTwitterWykop

Nasze strony