Słynna grupa lotnicza The Flying Bulls w Gdyni

P-38 „Lighting” z kolekcji The Flying Bulls (fot. redbull.com)

Jedna z najsłynniejszych grup lotniczych na świecie uświetni ogólnopolski finał Red Bull Konkurs Lotów! Spektakularny i jedyny w swoim rodzaju pokaz akrobacji odbędzie się już 3 oraz 4 sierpnia nad plażą miejską oraz Skwerem Kościuszki w Gdyni. Wstęp wolny!

Grupa przyleci do Polski prosto ze swojej bazy, słynnego wśród pasjonatów lotnictwa Hangaru 7 w Salzburgu, w którym eksponowane są unikatowe i w pełni sprawne statki powietrzne z rożnych okresów historii. W Gdyni zobaczymy prawdziwe klejnoty z kolekcji The Flying Bulls. Trzon floty stanowić będą myśliwce oraz bombowiec z II wojny światowej. Zobaczymy również śmigłowiec akrobacyjny, a także indywidualny pokaz akrobacji sportowej w wykonaniu Łukasza Czepieli, mistrza świata Red Bull Air Race w klasie Challenger Cup.

Za najbardziej unikatowy z samolotów, które pojawią się w Gdyni, należy uznać myśliwiec P-38 „Lighting” z 1944 r. – jedyny latający egzemplarz w Europie! Lśniące, wypolerowane aluminium oraz nietypowa konstrukcja płatowca zbudowana niejako z trzech połączonych ze sobą kadłubów, wzbudza zachwyt wszędzie, gdzie się pojawi. Samolot jest nie tylko piękny, ale ma też niesamowite osiągi. Za sprawą dwóch turbodoładowanych silników V12 o mocy 1 600 KM każdy, rozwija prędkość maksymalną 760 km/h!

Równie lśniący i nie mniej imponujący jest zjawiskowy bombowiec B-25J „Mitchell”. Maszyna została wyprodukowana w 1945 r., ale nigdy nie wzięła udziału w działaniach wojennych. Ten typ bombowca był masowo wykorzystywany przez RAF, US Air Force oraz wojska lotnicze ZSRR.


B-25J „Mitchell”

Królem amerykańskich lotniskowców był jednak „Korsarz”, czyli myśliwiec F4U-4 wyposażony w składane skrzydła. Ogromny, 18-cylindrowy silnik gwiazdowy o pojemności 46 litrów i 2 400 KM, gwarantował niezbędną moc podczas startu ze skrajnie krótkiego pokładu okrętu, ale spalał też ogromne ilości paliwa, nawet 400 l na godzinę lotu! Samolot, pomimo swojego wieku (74 l.), pozostaje w doskonałej kondycji technicznej i podczas pokazów z łatwością wykonuje beczki oraz pętle. Próbkę możliwości „Korsarza” zobaczymy podczas wspólnego pokazu m.in. z P-38. 


F4U-4 „Korsarz”

W Gdyni pojawi się również T-28B „Trojan” z 1954 r., samolot szkoleniowy US NAVY, który dał początek całej kolekcji The Flying Bulls. Maszyna jest dwumiejscowa i ma nieproporcjonalnie krótki kadłub, ale nie dlatego skupia największą uwagę widzów na ziemi. „Trojan” został wyposażony w specjalne wytwornice dymu, które zamontowano na końcówkach skrzydeł. Podczas pokazów samolot pozostawia na niebie charakterystyczne białe smugi, wyraźnie inne od pozostałych maszyn. 


T-28B „Trojan”

Oprócz floty samolotów historycznych nad plażą miejską zaprezentuje się również, kultowy wśród pilotów, śmigłowiec Bölkow Bo 105. Dzięki specjalnej konstrukcji głównego wirnika, jako jeden z niewielu na świecie, może wykonywać pełną akrobację. Figury takie jak beczka i pętla, zarezerwowane dla samolotów, nie stanowią dla Bölkowa problemu. Widok latającego „do góry nogami” śmigłowca to rzadki widok, dlatego tym bardziej warto wybrać się do Gdyni! 


Bölkow Bo 105

Dużą dawkę emocji zagwarantuje również pokaz akrobacji samolotowej w wykonaniu Łukasza Czepieli, mistrza świata w wyścigach lotniczych Red Bull Air Race w klasie Challenger Cup. Czepiela, który jako pierwszy w historii wylądował samolotem na sopockim molo, zasiądzie za sterami ZIVKO Edge 540T, najmocniejszej maszyny akrobacyjnej w Polsce. Pilot znany jest ze swojego charakterystycznego stylu – akrobacje wykonuje na małej prędkości prezentując dużą liczbę figur żyroskopowych.


Red Bull Konkurs Lotów (fot. Tomek Gola/Red Bull Content Pool)

Red Bull Konkurs Lotów to zmagania domorosłych lotników, którzy na własnoręcznie zbudowanych machinach latających skaczą z 6 m rampy do wody. Wygrywa załoga, która uzyska najlepsze noty od sędziów. Liczy się nie tylko odległość oraz prezentacja zespołu na rampie, ale również kreatywność samej konstrukcji. W tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 1500 drużyn z całej Polski, z których sędziowie wyłonili 40 szczęśliwców. Ogólnopolski finał Red Bull Konkurs Lotów odbędzie się 4 sierpnia 2019, a w jury zasiądą m.in.: Adam Małysz, Kuba Przygoński, Łukasz Czepiela, Andrzej Bargiel, Natalia Nykiel czy Filip Chajzer

Ogólnopolski finał Red Bull Konkursu Lotów oraz pokaz akrobacji lotniczych, to nie jedyne powody, dla których warto wybrać się w pierwszy weekend sierpnia do Gdyni. Tego dnia na plaży miejskiej zaparkuje również mobilna scena Red Bull Music. Wystąpi Natalia Nykiel oraz The Dumplings. Start koncertów 3 sierpnia, godz. 18:00.

Program imprezy:

Sobota, 03.08.2019, plaża miejska
18:00 – 22:00

Niedziela, 04.08.2019, Skwer Kościuszki
11:45 – Pokazy lotnicze*
12:00 – Start Red Bull Konkurs Lotów 2019
17:30 – Przewidywane zakończenie imprezy

* Co godzinę na niebie można spodziewać się kolejnych pokazów lotniczych, przedzielających kolejne etapy rywalizacji konkursowej.

Źródło: redbull.com
comments powered by Disqus