Skrzydlata precyzja czyli Cellfast Flying Team na Świdnik Air Festival
Trzy samoloty, ale możliwości mnóstwo. W repertuarze mają widowiskowe mijanki, przegrupowania czy precyzyjne rozejścia. Kolejną lotniczą gwiazdą Świdnik Air Festival będzie Cellfast Flying Team.
Latająca formacja powstała w Krośnie. Śmiało można powiedzieć, że jest kontynuatorem krośnieńskich tradycji latania w szyku. Piloci już w 2014 roku rozpoczęli przygotowania do wspólnej przygody w przestworzach. Rok później pokazali się „na niebie”.
– Cellfast Flying Team to młoda formacja samolotowa, której celem jest precyzyjne latanie w szyku – mówi Daniel Dębosz, skrzydłowy zespołu.
Formację tworzą również: Mieczysław Machnik – lider oraz Arkadiusz Nowak – drugi skrzydłowy. Chociaż zespół ma za sobą dopiero kilka lat wspólnych występów, to już zaprezentował się podczas wielu krajowych pokazów.
Cellfast Flying Team – piloci (fot. kadr z filmu na youtube.com)
– Lataliśmy, między innymi, w Radomiu, Mielcu, Nowym Targu, Piotrkowie Trybunalskim i Rzeszowie – wymienia D. Dębosz.
Co Cellfast Flying Team zaprezentuje w Świdniku? – Mamy w swoim repertuarze sporo ciekawych ewolucji. Pokażemy latanie w zwartym szyk, rozejścia, mijanki, przegrupowania czy powroty do formacji. Dodatkowo nasze samoloty są wyposażone w instalacje dymne, które podnoszą atrakcyjność prezentacji – dodaje skrzydłowy.
Cellfast Flying Team (fot. kadr z filmu na youtube.com)
Cellfast FT ma do dyspozycji trzy, na pierwszy rzut oka, takie same samoloty, w jednolitym malowaniu. Mowa o francuskich Morane Rallye. To jednak pozory. Każda maszyna jest w innej wersji i ma różną moc silnika. Najsłabszy, model 880B, ma 100 koni mechanicznych, średni 883 ma 115, a najmocniejszy 893 jest wyposażony w 180 koni mechanicznych. Samoloty Morane Rallye były przez wiele lat produkowane we Francji i zdobyły sobie sławę najbardziej popularnych maszyn sportowych w Europie. Podkreślano również, że jest to konstrukcja wyjątkowo bezpieczna. Egzemplarze należące do Cellfast Flying Team zostały odnowione przed oddaniem ich w ręce zespołu akrobacyjnego.
Ekipa spod znaku francuskiego klasyka już w czerwcu przyleci na Lubelszczyznę. W dniach 9-10 czerwca będzie jedną z gwiazd Świdnik Air Festival 2018. Już wiadomo, że oprócz niej, w pokazach wezmą udział: Artur Kielak, Łukasz Czepiela, Maria Muś i formacja 3 AT3. Kolejne załogi i soliści zostaną ujawnieni niebawem. Organizatorami Air Festivalu są Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku.
Komentarze