Skrzydlata Polska 11/2018 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 11/2018

Listopadowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Puchar Gordona Bennetta znów dla Polski
W 100. rocznicę odzyskania niepodległości i w 100-lecie Polskiego Lotnictwa Mateusz Rękas i Jacek Bogdański zdobyli dla Polski największe balonowe trofeum na świecie. – wygrali 62. Puchar Gordona Bennetta. Pokonali balonem gazowym dystans 1145 km 290 m w linii prostej ze Szwajcarii do Polski w czasie 58 h i 28 min. co dało im pierwsze miejsce w Balonowych Mistrzostwach Świata w Lotach Długodystansowych. Druga polska załoga w składzie: Krzysztof Zapart i Krzysztof Borkowski otarła się o podium, zajmując 4. Miejsce. Po raz ostatni Polacy świętowali zwycięstwo w tych zawodach 35 lat temu – byli to Stefan Makne oraz Ireneusz Cieślak.

Następca Talonów wybrany
Zaledwie trzy dni przed końcem amerykańskiego roku fiskalnego, 27 września 2018, US Air Force ogłosiły, że następcą wysłużonych naddźwiękowych samolotów szkolnych Northrop T-38 Talon zostanie konstrukcja T-X opracowana wspólnie przez Boeinga i Saaba. W ostatecznej rozgrywce wygrała ona z propozycjami Lockheeda Martina / Korea Aerospace Industries T-50A i Leonardo DRS T-100, choć na przestrzeni prawie dekady o kontrakt na T-X walczyło jeszcze 5 innych projektów.

20 lat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
20 lat temu, 20 listopada 1998, rozpoczęła się budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS – International Space Station). Świętowanie tego jubileuszu zakłócone zostało nieudanym startem kolejnej załogi do stacji w dniu 11 października 2018. Rakieta Sojuz FG wynosząca z Bajkonuru statek Sojuz MS-10 z rosyjskim kosmonautą Aleksiejem Owczyninem i amerykańskim astronautą Tylerem Hague uległa awarii i statek, a ściślej jego lądownik po locie balistycznym wylądował 400 km od wyrzutni. Załoga nie odniosła żadnego szwanku, ale wypadek zakłócił rytm prac na ISS na kilka najbliższych miesięcy. Miejmy nadzieję, że kryzys jest przejściowy i stację czeka kolejne dziesięć lat orbitalnej służby. Formalnie główni uczestnicy programu przewidują eksploatację ISS tylko do 2024. Przypomnijmy zatem jej historię.

Typhoony przeciwko Państwu Islamskiemu
Cypr to wyspa, gdzie według mitologicznych podań narodziła się grecka bogini miłości i piękna Afrodyta. Jest to także miejsce licznych wycieczek turystów z całego świata, którzy przybywają tam, aby rozkoszować się słoneczną pogodą i licznymi plażami nad ciepłym morzem. Jednak niewielu z nich zdaje sobie sprawę, dlaczego często błogi spokój cypryjskiego ranka i popołudnia zakłóca im ryk silników wojskowych odrzutowców.

Per aspera ad astra w Politechnice Warszawskiej
W dn. 22-23 października w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się wystawa polskich osiągnięć lotniczych w 100-lecie odzyskania niepodległości zatytułowana Per Aspera Ad Astra. Podczas wydarzenia przybliżono historię polskiego lotnictwa, jego obecny stan oraz perspektywy dalszego rozwoju. Symbolicznego otwarcia wystawy dokonał, w poniedziałkowy poranek o 9:00, Jego Magnificencja Rektor PW prof. dr hab. inż. Jan Szmidt.

Niepowtarzalne Mazury Air Show
Kalendarz imprez lotniczych w Polce w roku 100-lecia lotnictwa i odzyskania niepodległości był wyjątkowo bogaty. Obfitował w wydarzenia o najróżniejszej skali, część z nich to punkty obowiązkowe nie tylko dla polskich fanów lotnictwa, ale wielu fanów z całej Europy. Jedną z imprez które mają już taką niekwestionowaną renomę i na stałe wpisała się do kalendarza imprez lotniczych, jest odbywający się jak zawsze w pierwszy weekend sierpnia Mazury Air Show.

Złoto spod Chińskiego Muru
Po zdobyciu w 2014 Gold Prize w japońskim konkursie w Osace sądziłem, że tamten konkurs będzie moim ostatnim startem na kontynencie azjatyckim. Jeszcze start w Chinach uważałem za ogromne wyzwanie, jednak uzyskanie poprzez Internet informacji o konkursach modeli redukcyjnych w tym kraju okazało się trudniejsze, niż w odniesieniu do analogicznych imprez w Japonii. Chociaż na rożnych portalach, na których prezentowane są zdjęcia modeli, od czasu do czasu można zobaczyć imponujące efekty prac chińskich modelarzy, jednak bez możliwości skontaktowania się z ich autorami. Moje poszukiwania jakiegoś chińskiego forum modelarskiego również kończyły się niepowodzeniem. Wprawdzie na oficjalnej światowej liście narodowych stowarzyszeń modelarzy redukcyjnych zrzeszonych w ramach International Plastic Modellers Society była notatka o IPMS China i link mający prowadzić do danych kontaktowych, ale po kliknięciu pojawiała się strona www o… chińskich meblach.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem listopadowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus