Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 11-2014

Listopadowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Superrakiety kosmiczne, dawne i przyszłe
Superrakietami przyjęło się nazywać rakiety o udźwigu rzędu 100 ton, wynoszące ładunki na niską orbitę wokółziemską. W historii astronautyki były cztery taki giganty: najpierw amerykański Saturn V i radziecka NI, potem analogicznie Space Shuttle i Energia, jednak obecnie żadne z mocarstw kosmicznych nie dysponuje podobnymi środkami kosmicznego transportu.

To nie jest kraj dla uczciwych ludzi
Od dłuższego czasu Ministerstwo Obrony Narodowej informowało o chęci zakupu amerykańskich pocisków manewrujących średniego zasięgu JASSM. Oficjalnie nie ujawniono szczegółów planowanej transakcji, oczywiste było jedynie, że zostanie ona zrealizowana bez przetargu i offsetu.

A320neo wchodzi do gry
Oblot pierwszego A320neo jest zarazem początkiem kolejnego etapu rywalizacji pomiędzy dwoma gigantami rynku dużych samolotów komunikacyjnych – Airbusem i Boeingiem.

Pierwszy zmodernizowany MiG-29UB
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy przekazały Siłom Powietrznym pierwszy zmodernizowany samolot MiG-29UB. Jest to kolejny etap przedsięwzięcia, realizowanego przez bydgoską placówkę od sierpnia 2011.

Widzieć nie będąc widzianym
Niemiecki Stemme kojarzy się z produkcją motoszybowców S-10 z dość nietypowym składanym śmigłem. Okazuje się jednak, że producent ten stworzył bardzo efektywną platformę do wykorzystania w zupełnie nietypowych, jak na tego producenta, zadaniach. Nowe możliwości, jakie z tego wynikają, dostrzegło już kilku użytkowników w Europie, wśród nich jest też Polska.

Między polityką i turystyką
Krajowy Port Lotniczy w izraelskim kurorcie Ejlat bez trudu zdobył miejsce w pierwszej trójce najbardziej niezwykłych cywilnych lotnisk, z których dane mi było korzystać. Początkowo rywalizował on o palmę absolutnego pierwszeństwa z Gibraltarem i Vagarem na Wyspach Owczych. O ostatecznym wyniku zdecydował jednak fakt, że Ejlat, również nietypowo położony jak Vagar, a znajdujący się w politycznie jeszcze trudniejszym położeniu niż Gibraltar, dystansuje rywali (i to nie tylko egzotycznych) wielkością obsługiwanego ruchu lotniczego.

Modernizacja w stylu macedońskim
Po kryzysie bezpieczeństwa kraju, w 2001 Republika Macedonii zainicjowała program głębokich reform wojskowych, mających na celu wyeliminowanie słabości systemu obrony, jakie wykazały działania wojenne, a także przyspieszenie procesu integracji z NATO. Jednakże brak funduszy pozwalających na szybkie zastąpienie wojskowych śmigłowców Mi-8/17/24 wiropłatami nowszymi i mającymi większe zdolności bojowe spowodował, że w pierwszym Strategicznym Przeglądzie Obronnym, opracowanym przez Macedonię, postulowano modernizację tylko części floty eksploatowanych śmigłowców.
   
Akrobacyjne mistrzostwo świata
Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej, rozgrywane w dniach 22 lipca – 8 sierpnia br., z dwóch względów były szczególne. Po pierwsze, zawody odbywały się w Polsce, w Toruniu, co zawsze zwiększa presję wywieraną na zawodników, a po drugie, zakończenie zaplanowano w 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wilanowska Fiesta
Po raz czwarty w Wilanowie zorganizowano Fiestę Balonową o Puchar Burmistrza Dzielnicy Wilanów. W dniach 18 do 20 września mieszkańcy Wilanowa mogli podziwiać barw aerostaty; niedziela 21 września była dniem rezerwowym.

Akrobaci w pruszkowskiej hali
Decyzją Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI, w 2015 w Polsce zorganizowane zostaną aż cztery mistrzostwa świata lub Europy i to w najbardziej widowiskowych dyscyplinach. Najwcześniej, bo już w marcu, Bemowskie Centrum Kultury Artbem zorganizuje 2. Mistrzostwa Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych dla Seniorów i Juniorów.

Szkolenie polskich techników lotniczych w czasie II wojny światowej
Klęska II Rzeczypospolitej we wrześniu 1939 nie oznaczała końca wojny. Tak myślało wielu żołnierzy, którzy w obliczu doznanej porażki musieli opuścić ojczysty kraj. Wśród nich znaleźli się również lotnicy. Jak się szacuje około 80% stanu osobowego polskiego lotnictwa, przekraczając zgodnie z poleceniem przełożonych granice państwa, zdołało uniknąć niewoli.

Zdarzyło się 100 lat temu
W wielu niegdyś głośnych, a obecnie całkowicie zapomnianych epizodach I wojny światowej brali udział  Polacy służący w armiach zaborczych. Takim właśnie, nieco zapomnianym epizodem, było pierwsze w czasie tej wojny, a co za tym idzie pierwsze w historii austro-węgierskiego lotnictwa, oficjalnie potwierdzone i uznane zestrzelenie wrogiego samolotu – zdarzyło się to równo 100 lat temu, w listopadzie 1914.

Zapraszamy do lektury na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony