Skrzydlata Polska 09/2019 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 09/2019

Wrześniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Policyjne Mi-2 na emeryturę – cz. I
W ostatnich miesiącach, w telewizyjnych i internetowych serwisach informacyjnych oraz na łamach prasy popularnej i specjalistycznej wiele miejsca poświęcono modernizacji Lotnictwa Policji - głównie w kontekście zakupu dla tej formacji amerykańskich śmigłowców S-70i Black Hawk i Bell 407GXI. Tymczasem bez żadnego rozgłosu swą służbę w policyjnych barwach kończą ostatnie leciwe Mi-2 - śmigłowce, dzięki którym przez kilka ostatnich lat sekcje Lotnictwa Policji mogły funkcjonować w takich miastach jak Poznań, Wrocław czy Szczecin.

Aviation Detachment 19-3
Od 9 do 24 lipca br. trwała druga prowadzona w Powidzu tegoroczna edycja polsko-amerykańskiego szkolenia lotniczego i spadochronowo-desantowego, realizowana pod nazwą Aviation Detachment 19-3. Ze strony amerykańskiej brało w niej udział ponad 100 żołnierzy i trzy transportowce C-130J-30 z 37th Airlift Squadron, Ramstein Air Base (37. eskadry lotnictwa transportowego z Ramstein), zaś ze strony polskiej głownie personel i dwa C-130E z 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego, a także żołnierze z 6. brygady Powietrzno-desantowej i 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Libańskie lotnictwo rośnie w siłę
Al Quwwat al-Jawwiya al-Lubnaniyya (wojska lotnicze Libanu) zostały utworzone w 1949 r. Stało się to 6 lat po uzyskaniu niepodległości Libanu i oddzieleniu się od Francji. Nowo utworzony rodzaj sił zbrojnych został wyposażony w sprzęt podarowany przez władze Francji, W. Brytanii i Włoch.

XV Małopolski Piknik Lotniczy
Małopolski Piknik Lotniczy w Krakowie juz od kilkunastu lat jest stałym elementem sezonu pokazów lotniczych w Polsce, przyciągającym pilotów polskich i zagranicznych. choć tegoroczna impreza została zorganizowana nieco wcześniej niż zwykle, bowiem nie w ostatni, a w przedostatni weekend czerwca, to jednak zgodnie z wieloletnia tradycją nie zabrakło na niej ciekawych samolotów historycznych i elity polskich pilotów akrobacyjnych.

Jak Patrycja wykręciła złoto
Od 18 do 28 lipca 2019 r. w Deva w Rumunii 52 pilotów z 13 krajów świata rywalizowało w Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej o najwyższy laur w dwóch klasach: Advanced i Unlimited. Częstochowska pilotka Patrycja Pacak - inzynier, członek Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych - jest pierwszą kobietą, która zdobyła tytuł mistrzowski w klasie Advanced. Redakcja pokazuje jej drogę na szczyty tej specyficznej lotniczej konkurencji.

Boje szybowników w krainie Janosika
Mistrzostwa Europy organizuje się co dwa lata, naprzemiennie z mistrzostwami świata. Imprezy te gromadzą tylu pilotów, iż rozgrywane są w dwu kategoriach. W tym roku piloci ciężkich szybowców klasy 18-metrowej, otwartej i dwumiejscowych ścigali się w Stalowej Woli, a lżejszych szybowców klasy Club, standard i 15-metrowych w słowackiej Prievidzy.

Legendy zespołowe
Od 27 lat w drugi weekend lipca położone nieopodal uniwersyteckiego Cambridge lotnisko Duxford staje się widownią największego w naszej części świata zgromadzenia latających zabytków w okresu drugiej wojny światowej i starszych. Doroczną dwudniową imprezę pod nazwą "Flying Legends" (Latające Legendy) organizuje latające muzeum The Fighter Collection (Kolekcja Myśliwska).

Koń nad Wisłą
Był to pierwszy przypadek, kiedy w połowie lat 1960., nie bez problemów, udało się zorganizować spotkanie weteranów Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, mieszkających na Zachodzie oraz w PRL i miało ono szerszy wydźwięk. Niestety, okazało się, że całość popsuła ingerencja czynników państwowych. Nic dziwnego, że na kolejne spotkania przyszło czekać parę lat i odbywały się one raczej po zachodniej stronie żelaznej kurtyny. W Polsce było to możliwe dopiero pod koniec lat 1980...
Polscy emigranci w Wielkiej Brytanii interesowali się tym, co się dzieje nas Wisłą. Czytano (nie afiszując się) prasę, słuchano reżimowego radia, korespondowano, wysyłano zaproszenia dla rodzin. Prasa wychodząca na Tamizą podawała wiadomości z kraju.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem wrześniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus