Przejdź do treści
Skrzydlata Polska 06/2023
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 06/2023 już w sprzedaży

Czerwcowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Lotnictwo lekkie w punkcie zwrotnym 
W dniach 19-22 kwietnia 2023 w niemieckim Friedrichshafen odbyła się kolejna edycja wystawy lotnictwa lekkiego Aero. W tym roku nad Jeziorem Bodeńskim pojawiło się ponad 670 wystawców z 35 krajów. Jednak podobnie jak w roku ubiegłym, wiele hal ziało pustkami.

Pożegnaliśmy Antoniego Milkiewicza 
15 maja 2023 pożegnaliśmy płk. pil. dr. inż. Antoniego Milkiewicza – byłego Głównego Inżyniera Wojsk Lotniczych, pilota doświadczalnego, wybitnego specjalistę z zakresu badań wypadków lotniczych. Pogrzeb odbył się w Poznaniu na cmentarzu przy ul. Nowina.

Indianie mają 80 lat 
W bazie Istrana odbyła się uroczystość z okazji 80-lecia utworzenia 103° Gruppo (eskadry) Indiani (Indianie) włoskich Aeronautica Militare (wojsk lotniczych).

Kartonowe bsl dla Ukrainy 
Australijski start-up SYPAQ Systems z Melbourne dostarcza Ukrainie tanie bsl jednorazowego użytku Corvo PPDS. Są one wykorzystywane do transportu niewielkich ładunków i realizowania misji obserwacyjnych.

Rosyjskie Su-34 w wojnie na Ukrainie, cz. I 
Od początku wojny na Ukrainie WKS FR intensywnie wykorzystują w walce bombowce Su-34. W działania zaangażowane zostały wszystkie 4 bojowe pułki używające tego typu samolotów, jednak na skutek niewłaściwej taktyki działania i dużego nasycenia ukraińskich oddziałów środkami OP jednostki te poniosły bardzo ciężkie straty.

Cobra Warrior 23/1 
W Wielkiej Brytanii zrealizowano ćwiczenie Cobra Warrior 23/1. Jego gospodarzem były miejscowe Royal Air
Force, a do udziału w manewrach zaproszono wojska lotnicze sześciu krajów koalicyjnych: Belgii, Finlandii, Francji, Holandii, Indii i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

FAGN – Żandarmi w śmigłowcach 
Historia Forces aériennes de la Gendarmerie nationale (lotnictwa żandarmerii narodowej) sięga 1953, gdy podjęto decyzję o utworzeniu formacji lotniczej, zdolnej zarówno do wykonywania zadań wojskowych w ramach operacji poza granicami kraju, jak i dbania o bezpieczeństwo publiczne w całej Francji i terytoriach zależnych. 

Centrum prób Airbus Helicopters w Polsce 
27 kwietnia 2023 prezes Airbus Helicopters Bruno Even oficjalnie zainaugurował działalność nowego Centrum prób w Strykowie. Będą tam prowadzone testy mechaniczne elementów dynamicznych śmigłowców, wspierające globalne projekty badawczo-rozwojowe europejskiego koncernu.

Tureckie trasy z Krakowa 
Na przełomie kwietnia i maja br. trzech przewoźników lotniczych uruchomiło dwie trasy z Krakowa do Turcji. Polskie Linie Lotnicze LOT i Türk Hava Yolları zainaugurowały loty do Stambułu, a SunExpress – do Antalyi.

Kursy kultury lotniczej
Dzięki współpracy między włoskimi wojskami lotniczymi, regionalnym kuratorium, gminą Forlì i lotniskiem Forlì zrealizowano pierwszy z pięciu Kursów kultury lotniczej zaplanowanych w br. z okazji 100. rocznicy utworzenia Aeronautica Militare.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem czerwcowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony