Przejdź do treści
Skrzydlata Polska 06/2018
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 06/2018 już w sprzedaży

Czerwcowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Niemiecko-francuska wystawa
W odróżnieniu od poprzedniej edycji tegoroczna berlińska ILA, okazała się znacznie ciekawsza, mimo że większość wydarzeń związana była z przemysłem lotniczo-kosmiczno-obronnym dwóch krajów – Niemiec, które były gospodarzem imprezy oraz Francji występującej w charakterze kraju partnerskiego. W berlińskiej wystawie wzięło udział ok. 1100 wystawców z 41 krajów. Ekspozycję i towarzyszące jej pokazy w locie obejrzało łącznie prawie 180 tys. osób.
Otwierając wystawę kanclerz RFN Angela Merkel podkreśliła, że partnerstwo niemiecko-francuskie z wieloma wspólnymi przedsięwzięciami w zakresie polityki obronnej sprawi, iż europejska unia obronna stanie się jeszcze silniejsza

Europejska konferencja policyjna
W dniach 21-23 maja br., na terenie lądowiska w Oborach koło Konstancina, odbyła się konferencja poświęcona problemom lotnictwa policyjnego w Europie (Police Aviatin Conference – w skrócie PAvCon). Organizatorzy zdecydowali się po raz pierwszy na zorganizowane tego rodzaju wydarzenia na terenie Polski. Dlaczego wybrali miejsce poza Stolicą, pozostanie chyba tajemnicą sponsorów całego wydarzenia. Czy było to trafne posunięcie okaże się w przyszłości.

Strategicznie ważne tankowce
Możliwość przetaczania paliwa podczas lotu z jednego samolotu do innego (tzw. air-to-air refueling, AAR) już od wielu lat, obok przewagi ilościowej i technologicznej, stanowi krytyczny element projekcji siły o globalnym zasięgu oraz metodę na zdobycie i utrzymanie panowania w powietrzu. Konieczność prowadzenia długotrwałych operacji lotniczych, często na oddalonych teatrach działań i bez możliwości wykorzystania pobliskich baz lotniczych sprawia, iż w ostatnich latach latające cysterny wykorzystywane są praktycznie podczas każdej misji bojowej stając się efektywnym środkiem zwielokrotnienia siły bojowej lotnictwa.

Podwójne szkolenie
Od 2 do 28 marca br. w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu prowadzone było polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze i spadochronowo-desantowe w ramach Aviation Detachmen 18-2. Poza elementami znanymi z poprzednich lat, takimi jak loty w ugrupowaniach taktycznych w dzień i w nocy, lądowania na nieutwardzonych pasach startowych i unikanie przechwycenia przez wrogie myśliwce. W tegorocznym szkoleniu pojawił się nowy element, jakim były zrzuty ładunków techniką LCLA.

Balony na szlaku Cystersów
I Świętokrzyska Fiesta Balonowa o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa odbyła się w dniach 11-13 maja 2018 na terenie Wąchocka i Starachowic. Organizatorami byli Fundacja Wspierania Kultury Magna Res oraz Miasto i Gmina Wąchock. To druga tego typu impreza w regionie świętokrzyskim, po Zimowej Fieście w Bałtowie.

Wrocławski Aeromixer
20 marca 2018 na Stadionie Miejskim we Wrocławiu odbyło się wydarzenie Civil & Military Aeromixer – Wrocław 2018. Zorganizowało je Bosetti Global Consulting we współpracy z Dolnośląskim Klasterem Lotniczym, Agencją Rozwoju Przemysłu S.A., Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A., Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną Invest-Park Sp. z o.o. i Włoską Izbą Handlowo-Przemysłową w Polsce.

Początki Aeroklubu Krakowskiego
Obchodzący 30 stycznia br. 90-lecie swego istnienia Aeroklub Krakowski jest jednym z najstarszych aeroklubów w Polsce. Od 1928 wyszkoliło się w nim i odnosiło sukcesy wielu pilotów i modelarzy, w tym pierwsza w Polsce pilotka samolotowa. Od 1929 jest organizatorem jednych z najstarszych, o ile nie najstarszych, nadal odbywających się zawodów lotniczych na świecie – Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki. W ciągu pierwszych 11 lat istnienia stał się jednym z najważniejszych ośrodków lotniczych w Polsce.

Swojak ze Spitfirem
Akurat, kiedy niniejszy numer Skrzydlatej Polski trafi do rąk czytelników, w Muzeum Royal Air Force w podlondyńskim Hendon otwarta zostanie nowa ekspozycja, przygotowana specjalnie na stulecie Królewskiego Lotnictwa. Jedną z jej atrakcji będzie naturalnej wielkości fotografia pilota z okresu wojny umieszczona przy jednym z najważniejszych eksponatów: kultowym myśliwcu Supermarine Spitfire. Nie będzie to lotnik anonimowy – konkretnego człowieka, którego wizerunek ma się tam znaleźć, wybrali w ubiegłym roku internauci. Został nim Franciszek Kornicki, liczący sobie z górą 100 lat polski weteran zamieszkały w Anglii.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem czerwcowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony