Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 05/2024 już w sprzedaży

Majowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Oblot XB-1 
Demonstrator technologii Boom Supersonic XB-1, noszący znaki rejestracyjne N990XB, wykonał 22 marca 2024 pierwszy lot. Odbył się on na pustyni Mojave w Kalifornii. Samolot wzniósł się na wysokość 2170 m i rozwinął maksymalną prędkość 439 km/h, po czym bezpiecznie wylądował w miejscu startu. Za sterami samolotu zasiadał szef pilotów doświadczalnych Bill Doc Shoemaker.

Zmodernizowana baza LPR w Warszawie
Na lotnisku Warszawa-Babice otwarto najnowszą bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. To ostatnia z 21 lokalizacji, która została wybudowana i dostosowana do światowych standardów.

Symulator 737 MAX na wydziale MEiL .22
16 kwietnia 2024 na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej otwarto nową pracownię, w której znalazł się symulator Boeinga 737 MAX. Współfinansowany przez Boeinga symulator jest pierwszym takim urządzeniem na polskiej uczelni cywilnej.

Alfa-KM z Dagestanu 
Koncern KEMZ z Dagestanu zaprezentował nowy lekki samolot wielozadaniowy Alfa-KM. To mocno zmodyfikowana, kompozytowa wersja 4-miejscowego MAI-411.

Debiut tureckich AT-802 
Międzynarodowy debiut najnowszych tureckich turbośmigłowych samolotów pożarniczych Air Tractor AT-802 miał miejsce podczas ćwiczenia służb ochrony cywilnej IPA Floods and Fires (IPAFF), wspieranych przez Unię Europejską. Odbyły się one w Macedonii Północnej w dniach 18-22 marca 2024.

Koniec służby włoskich AMX 
Po 35 latach służby włoskie Aeronautica Militare (wojska lotnicze) wycofały ze służby lekkie samoloty uderzeniowe AMX. Pożegnanie odbyło się 5 kwietnia w bazie lotniczej w Istranie, gdzie stacjonuje ostatnia włoska jednostka użytkująca ten typ – 51° Stormo (Skrzydło).

Dwie dekady służby polskich C-295M  
Od dwóch dekad stacjonujące w 8. Krakowskiej Bazie Lotnictwa Transportowego w Balicach samoloty CASA C-295M wykonują loty po Polsce i świecie. Do końca 2023 samoloty te wykonały 66 840 lotów, spędzając w powietrzu łącznie 98 248 h 12 min.

Półwiecze greckich Phantomów
Niegdyś McDonnell Douglas F-4 Phantom II był jednym z podstawowym samolotów bojowych używanych przez NATO. Obecnie samoloty tego typu użytkują wojska lotnicze zaledwie kilku krajów, w tym greckie Polemikí Aeroporía.

Stefan Gajewski – instruktor, który wylaszował Skalskiego 
Każdy mistrz ma swojego nauczyciela. Nie inaczej było w wypadku najwybitniejszego polskiego asa myśliwskiego – Stanisława Skalskiego. Pierwszy kurs pilotażu samolotów ukończył on – jeszcze jako cywil, w ramach Przysposobienia Wojskowego – w 1935 pod okiem plutonowego Gajewskiego.

Turboodrzutowy samolot szkolno-treningowy AS 
W tym samym czasie, kiedy rozpoczęto pracę nad projektem TS-11 Iskra, w 1957, powstał w Instytucie Lotnictwa inny zespół konstruktorów w składzie: mgr inż. Tadeusz Chyliński, mgr inż. Jerzy Haraźny i mgr inż. Justyn Sandauer. Opracowali oni projekt wstępny konkurencyjnego samolotu szkolno-treningowego AS.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem majowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: https://altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony