Przejdź do treści
Skrzydlata Polska 03/2016
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 03/2016

Marcowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Początek nowej ery
W bazie Langley-Eustis odbyły się ćwiczenia wojsk lotniczych Francji, USA i Wielkiej Brytanii, w zakresie przeciwdziałania środkom bojowym, mogącym uniemożliwić lub utrudnić dostęp do teatru działań. Wszystkie kraje wysłały na nie najnowocześniejsze samoloty wielozadaniowe, sprawdzone podczas operacji w rzeczywistych warunkach bojowych.

Unikatowy Fusioncopter
W trzecim kwartale ub.r. rozpoczęły się próby kołowania oraz prerotacji wirnika nośnego nowego polskiego wiatrakowca Fusioncopter FC-4. Jest to wiatrakowiec nie tylko pierwszy polskiej konstrukcji, ale również na świecie, opracowany w układzie dwusilnikowym, z czterołopatowym wirnikiem nośnym. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej temu unikatowemu i prekursorskiemu na skalę światową wiropłatowi.

Max-ymalna modernizacja Boeinga 737
Rywalizacja pomiędzy Airbusem i Boeingiem jest zjawiskiem niespotykanym wcześniej w historii lotnictwa cywilnego. Kilka lat temu opisywaliśmy, jak potentaci z Tuluzy i Seattle prześcigali się w modernizacji samolotów wąskokadłubowych z rodziny A320 i 737. Nowe projektu już ujrzały światło dzienne.

Nowe podejście do szkolenia
Kilka tygodni temu minął rok od wprowadzenia nowego systemu szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego w PAŻP. Po półrocznych pracach wdrożono zmieniony system, który w bardziej optymalny sposób wykorzystuje posiadany przez agencję potencjał, jak również nowe możliwości, jakie daje uruchomiony niedawno system kontroli ruchu lotniczego Pegasus. Od momentu wprowadzenia zmian w ośrodku szkoliło się ok. 1000 osób. To zarówno kandydaci na KRL, jak i czynni kontrolerzy ruchu lotniczego odbywający okresowe zajęcia doszkalające lub ćwiczący nowe rozwiązania w zarządzaniu przestrzenią powietrzną, które będą wdrożone w pracy operacyjnej. Po roku można pokusić się o pierwsze oceny efektywności nowego systemu.

Ostatni dzwonek dla policji
Czekają nas bardzo znaczące wydarzenia masowe, związane ze spodziewanym przybyciem wielu gości zagranicznych. Pierwszym z nich jest szczyt NATO (8-9 lipca br. w Warszawie), drugim – Światowe Dni Młodzieży (26-31 lipca br. w Krakowie). Zarówno pierwsze jak i drugie spotkanie ma znaczącą rangę na szczeblu międzynarodowym. Z tej przyczyny przed służbami zabezpieczającymi pojawia się bardzo poważne wyzwanie.

Pod błękitną flagą
W październiku 2015 roku odbyły się w Izraelu, z udziałem polskich lotników, międzynarodowe ćwiczenia pod kryptonimem „Blue Flag 2015”. Pierwsza edycja miała miejsce dwa lata wcześniej. Zdobyte wtedy doświadczenia zaowocowały podczas kolejnej odsłony. BF 2015 były największymi ćwiczeniami organizowanymi do tej pory przez lotnictwo wojskowe Izraela. Same przygotowania zajęły około 8 miesięcy. Izraelczycy w tym czasie kompletowali uczestników, konsultując z nimi ich potrzeby i oczekiwania. Następnie opracowali szczegółowe plany i przygotowali się od strony logistycznej.

Posiedzenie Komisji Spadochronowej FAI
W 66. posiedzeniu Międzynarodowej Komisji Spadochronowej IPC-FAI, odbywającym się we Frankfurcie n/Menem w dniach 19-24 stycznia 2016 r., uczestniczyło 34 delegatów NAC (aeroklubów narodowych) ze swoim prawem do głosowania. Sześć głosów przekazanych zostało przez nieobecnych delegatów osobom będącym na obradach. W sumie ważnych było 40 głosów.

Zanim nastał czas Jumbo Jetów - część I
Po zakończeniu I wojny światowej poszukiwano praktycznych cywilnych zastosowań lotnictwa. Jednym z nich był transport lotniczy, również na dalekich trasach międzykontynentalnych. Choć pierwsze loty nad Atlantykiem wykonano już w pół roku po zakończeniu wojny, na regularne połączenia trzeba było poczekać blisko 20 lat. Dziś latając szerokokadłubowymi odrzutowcami, często nie zdajemy sobie sprawy ile wysiłku kosztowało przetarcie transatlantyckiego szlaku.

XXI Bal Lotników i Polskiej Obronności
6 lutego 2016 r., w salach bankietowych stadionu Legii Warszawa odbył się XXI Bal Lotników i Polskiej Obronności. Uczestniczyli w nim tradycyjnie liczni przedstawiciele środowisk lotniczych i osoby związane z obronnością. Gości Balu witały, ustawione na płycie stadionu, balon z Aeroklubu Lubelskiego i szybowce z Aeroklubu Warszawskiego. W holu przed salą balową goście mogli zapoznać się z wystawą Aeroklubu Polskiego, podsumowującą sukcesy polskich sportowców lotniczych w 2015 roku.

Weteran znad Atlantyku
22 stycznia 2016 r., w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyły się uroczyste obchody setnej rocznicy urodzin płk w st. spocz. pil. Ludwika Krempy z 304. Dywizjonu „Ziemi Śląskiej”. W uroczystości zorganizowanej przez Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski, Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa i 8. Bazę Lotnictwa Transportowego, poza jubilatem, wzięli udział m.in. seniorzy lotnictwa, przedstawiciele środowisk kombatanckich, 8. BLTr, 44. Bazy Lotniczej MW kontynuującej tradycje 304. Dywizjonu, Dowódca Generalny RSZ, władz Sanoka, wojewody małopolskiego oraz licznie przybyli goście.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem marcowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony