Skrzydlata Polska 02/2021 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 02/2021

Lutowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Lotnictwo Policji: czas ewolucji
Lotnictwo Policji przechodzi okres długo wyczekiwanej ewolucji. Po wielu latach zaniedbań systemowych i niedoinwestowania, na naszych oczach dokonuje się w tej formacji sprzętowa zmiana pokoleniowa. Do użytku wchodzą nowoczesne, fabrycznie nowe zachodnie wiropłaty, które zastępują wycofywane od niedawna śmigłowce. Pociągnie to za sobą zmianę dyslokacji poszczególnych maszyn, a być może uda się też nawet reaktywować zlikwidowaną kilkanaście lat temu Sekcję Lotnictwa Policji w Gdańsku.

Rosja nad Syrią 2020
W 2020 roku minęło 5 lat od początku rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii. Od września 2015 roku lotnictwo rosyjskie działając zarówno z baz syryjskich, jak i z lotnisk rosyjskich udziela rządowi w Damaszku wsparcia w walkach z różnymi grupami rebelianckimi, a także w bojach przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

Tristar – przełomowy i zapomniany, cz. II
Poza wprowadzaniem do produkcji nowych wersji Tristarów w latach 1970. (opisanych w SP01/2021), Lockheed opracował szereg pakietów modernizacyjnych, które można było zastosować w już wyprodukowanych egzemplarzach. Tak zmodyfikowane samoloty zachowywały swoje numery seryjne, ale otrzymywały oznaczenia nowych wersji.

Nowa wizja rozbudowy Balic
W styczniu 2021 roku Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice zaprezentował nowy projekt rozbudowy terminalu pasażerskiego i sąsiadującej z nim infrastruktury. Choć generalnie wpisuje się on w przyjętą w październiku 2017 roku strategię rozwoju lotniska do 2036 roku, to w praktyce oznacza nie tylko rozbudowę, alei przebudowę istniejącego terminalu pasażerskiego i układu drogowego w jego sąsiedztwie.

Latający samochód z certyfikatem
Terrafugia – przedsiębiorstwo z Woburn w Massachusetts, ogłosiło 26 stycznia 2021 r., że uzyskało certyfikat FAA zdatności do lotu w kategorii Special Light-Sport Aircraft (SLSA) dla latającego samochodu Transition. Pojazd, zaprojektowany zgodnie ze standardami bezpieczeństwa FAA i National Highway and Traffic Safety Administration (NHTSA), w początkowej wersji jest przeznaczony tylko do lotów.

To RAF upamiętnia Polaków!
Pod koniec 2020 dowództwo Eskadry Pamięci Bitwy o Anglię brytyjskich królewskich wojsk lotniczych – RAF ogłosiło, że podczas rozpoczynającego się wkrótce przeglądu technicznego należący do tej jednostki zabytkowy myśliwiec Hawker Hurricane dostanie barwy samolotu tego typu, który podczas Bitwy o Anglię latał w legendarnym polskim Dywizjonie 303.

"Sample Return" po chińsku
W grudniu 2020 zakończyła się niezwykle spektakularna i cenna pod względem naukowym misja księżycowa chińskiej sondy Chang'e 5. Dostarczyła ona na Ziemię próbki skał i gruntu pobrane z niezbadanego dotąd rejonu Księżyca – geologicznie młodego obszaru Oceanu Burz (Oceanus Procellarum). Chiny dowiodły tym przedsięwzięciem, że ich kosmiczna technologia osiągnęła najwyższy światowy poziom. Spróbujemy zatem prześledzić ich drogę do tego sukcesu.

Czterosilnikowiec z inżynierskiego ducha
Już przed wojną próbowano budować w Polsce własne samoloty komunikacyjne. PWS-24 był pierwszą i jedyną polską maszyną pasażerską produkowaną seryjnie, która z 4 podróżnymi i 2 członkami załogi latała w PLL LOT. Zbudowany przed samą wojną PZL-44 Wicher tworzony był w zamyśle jako samolot konkurencyjny dla ówczesnych Lockheedów L-14 Super Electra oraz Douglasów DC-2 i miał szansę zajęcia swojego miejsca w parku PLL LOT.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem lutowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus