Skrzydlata Polska 01/2019 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 01/2019

Styczniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Big Lizzie i Lightningi
Pod koniec września ub,r. Royal Navy (królewska marynarka wojenna W. Brytanii) odzyskała po niemal dekadzie zdolność do operowania wielozadaniowych samolotów bojowych z lotniskowców. W ramach przedsięwzięcia pk. Westlant 18 na pokładzie okrętu HMS Queen Elizabeth (R08), typu Queen Elizabeth, znajdującego się na wodach Atlantyku nieopodal wschodniego wybrzeża USA, przeprowadzono pierwsze lądowania i starty wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B Lightning II. Co ciekawe, brytyjskie F-35B oficjalnie będą nosiły oznaczenie Lightning, bez numeru II, ponieważ jest to już trzeci typ w historii noszący tę nazwę – po myśliwcach Lockheed P-38 i English Electric (BAC).

Wydarzenia 2018
Kolejny ubogi w wydarzenia astronautyczne rok, mimo bogatych planów (patrz Prognoza 2018, SP 1/2018). Większość z nich przesunęła się na 2019 lub jeszcze dalej… Dotyczy to przede wszystkim nowych statków załogowych USA: Dragona-2 i Starlinera. Nie dość, że nie zaczęły wozić na ISS amerykańskich astronautów, którzy czekają na to od 2011, to nawet nie odbyły się ich bezzałogowe próby. Nieudany start Sojuza MS-10 również fatalnie zaciążył na obrazie 2018.

Prognoza 2019
2019 może być przełomowy w astronautyce załogowej – jeśli spełni się optymistyczny scenariusz, będziemy świadkami aż sześciu lotów załogowych, co nie zdarzyło się od 2011. Pod warunkiem jednak, że loty testowe nowych statków amerykańskich przebiegną pomyślnie, a rosyjskiemu Sojuzowi nie przytrafi się podobny falstart, jak w ubiegłym roku.

WCBKT S.A. na rynku cywilnym
Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. obchodziło w 2018 półwiecze działalności. Przez ten czas przedsiębiorstwo realizowało zadania związane m.in. z zabezpieczeniem potrzeb Sił Zbrojnych RP obejmujących opracowanie i dostawę niektórych elementów bazy szkoleniowej (opracowano i wykonano różne trypy trenażerów czołgów, wozów bojowych) oraz urządzeń do naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP), tak wojskowych jak i cywilnych. Jeśli chodzi o polski rynek wojskowy urządzeń NOSP, to spółka jest niekwestionowanym jego liderem. Aktywność WCBKT S.A, na rynku cywilnym od kilku lat ciągle rośnie.

Nowe biznesjety Embraera
Podczas konwencji i wystawy lotnictwa biznesowego National Business Aviation Association (NBAA-BACE) w Orlando Embraer zaprezentował dwa nowe odrzutowce klasy biznes, noszące nazwy Praetor 500 i Praetor 600 (łac. pretor – wyższy urzędnik w antycznym Rzymie mający tzw. władzę mniejszą). W rzeczywistości nie są to jednak nowe konstrukcje a jedynie przekonstruowane samoloty Legacy 450 i Legacy 500.

Port lotniczy Sumburgh
Szetlandy to najdalej na północ wysunięta część Wysp Brytyjskich, ich najbardziej chyba peryferyjny (być może jedynie z wyjątkiem niezamieszkałych Wysp St. Kilda (z których największa to Hirta), gdzie przebywa jedynie personel wojskowy i pracownicy National Trust for Scotland – instytucji odpowiedzialnej za ochronę przyrody i zabytków. Wyspy zawsze były peryferiami i to peryferiami podwójnymi, zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Szkocji. Komunikacja z kontynentem nigdy nie była łatwa – nawet obecnie przedostanie się do szkockiego Aberdeen drogą morską (linię obsługuje przedsiębiorstwo NorthLink Ferries) zajmuje rozkładowo od 13 do 16 h (w zależności od tego, czy prom żegluje bezpośrednio, czy też zachodzi jeszcze do Kirkwall na Orkadach). W takiej sytuacji połączenia lotnicze pozostają najszybszym sposobem, by na Szetlandy dotrzeć, jak również się z nich wydostać.

Nowe szaty polskiego Herculesa
Podczas przeglądu strukturalnego Programmed Depot Maintenance przeprowadzonego w WZL nr 2 SA w Bydgoszczy, na polskim C-130E o nr takt. 1504 naniesione zostało efektowne okolicznościowe malowanie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i powstania polskiego lotnictwa wojskowego.

Polski tryumf w Euroglide
27 października w holenderskim Venlo odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom niecodziennych zawodów szybowcowych Euroglide 2018, w których w klasie szybowców bez napędu zwyciężyła krakowska załoga Renata Dąbrowska i Paweł Bahyrycz, startująca 32-letnim szybowcem DG-300. Polacy wzięli udział w tych zawodach po raz pierwszy.

Zaginione bombowce z Brindisi
W pierwszej połowie listopada ub. r., u wybrzeży Brindisi w południowych Włoszech miała miejsce ekspedycja, której celem było ustalenie położenia oraz obecnego stanu wraków trzech bombowców, które w czasie II wojny światowej zatonęły w wodach Adriatyku. Dwóch polskich, Halifaksa JP222 należącego do 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, Liberatora KH151 z 301 Dywizjonu Specjalnego oraz amerykańskiego B-24 z 885 Dywizjonu Bombowego.

Warto być Żarowcem
We wrześniu, w internacie Górskiej Szkoły Szybowcowej Żar, mającej już ponad 80-letnią tradycję, odbywa coroczne spotkanie miłośników Żaru. Do Międzybrodzia Żywieckiego zjechało się tym razem około 80 uczestników. Podobnie jak w latach ubiegłych edycja 2018 pełna była ciekawych wydarzeń.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem styczniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus