Przejdź do treści
Jacek Mainka w Supermarine Spitfire, fot. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Źródło artykułu

"Samolotami wyprawy w czasie (i w przestrzeni)" to temat pierwszej Glassówki w 2023 roku

"Samolotami wyprawy w czasie (i w przestrzeni)" to temat najbliższej "Glassówki" – spotkania poświęconego polskim konstrukcjom lotniczym, które od wiosny 2004 roku współorganizowane jest przez Klub Miłośników Historii Polskiej Techniki Lotniczej i Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa (SMIL). Spotkanie odbędzie się 21 stycznia 2023 r., o godzinie 10:15 w sali nr A 6 Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa (MEiL), w budynku dawnego Instytutu Aerodynamicznego. Wejście na teren Politechniki od strony ul. Nowowiejskiej 24.

Spotkanie poprowadzi Jacek Mainka, kapitan linii lotniczych, założyciel Latającego Muzeum Polskich Sił Powietrznych 1940 - 1947, doświadczony pilot i mechanik samolotów zabytkowych klasy Warbirds.

Jacek Mainka: mgr inż. Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, uczestnik ESA Student Parabolic Flights Competition (1994), trzech edycji konkursu projektowego SAE Aero Design (1995, 1997, 1998). Pilot PLL LOT S.A. 1997-2004 ATR-42/72, EMB145, E170. 2004-2006 linie lotnicze Orient Thai i PB Air na samolotach B757 i B767. W latach 2006-2019  w liniach lotniczych Wizzair na A320. Obecnie kaptain LOT Polish Airlines na B787 Dreamliner.

Jacek Mainka miłością do samolotów zapałał dzięki dziadkowi, który był mechanikiem w Dywizjonach 303 i 308. Razem z nim jako dziecko chodził na spotkaniach polskich pilotów, a potem stał się jednym z nich. Z czasem zainteresował się bardziej samolotami historycznymi i nawet miał okazję odbyć niezwykłe spotkani z córką marszałka Piłsudskiego.

Swego czasu z pasją i zacięciem odrestaurował kilka kultowych maszyn tworzących mini latające muzeum Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie 1940-47. Samoloty te – Taylorcraft „Auster IV”, DH.82A Tiger Moth II T-7230, DHC-1 Chipmunk, NA/CCAF T-6 Harvard 4M – można zobaczyć podczas największych imprez lotniczych.

Jacek Mainka opowie uczestnikom styczniowej Glassówki o swoich lotniczych wyprawach, o lataniu nowoczesnymi ale też i tymi historycznymi samolotami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w imieniu Jacka Mainki serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Miłośników Polskiej Techniki Lotniczej nazwane "Glassówką".

Spotkanie odbędzie się w sali nr A 6 Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa (MEiL), w budynku dawnego Instytutu Aerodynamicznego. Wejście na teren Politechniki od strony ul. Nowowiejskiej 24. Jest to miejsce, w którym odbyło się już kilka Glassówek w 2019 i na początku 2020 r. Być może uda się uzgodnić wyjątkowo otwarcie zwykle zamkniętego w weekendy bezpośredniego wejścia do budynku. W przeciwnym razie trzeba wejść głównym wejściem, następnie korytarzem na I piętrze przejść do właściwego budynku i do sali. Poniżej schemat dojścia przygotowany przez Kol. Topczewskiego.

Schemat dojścia na Glassówkę w MEL

Sporą część biuletynów z wielu poprzednich spotkań można też przeczytać na stronie: www.smil.org.pl

Nagrania ze spotkań są dostępne na serwisie youtube po wpisaniu hasła: glassowka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony