Samolot z Babich Dołów trafił do remontu do Łodzi

Samolot TS-8 Bies z Babich Dołów - przygotowania do transportu (fot. Czytelnik/Trojmiasto.pl)

Znajdujący się na postumencie przy ul. Ikara na Babich Dołach samolot TS-8 Bies został w poniedziałek rano zdemontowany. Będzie remontowany w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 o czym w zeszłym roku zdecydowali głosujący w budżecie obywatelskim.

Przypomnijmy, że będący obok torpedowni symbolem Babich Dołów samolot nigdy nie został uznany za zabytek, więc niszczał, a chętnych do jego odświeżenia nie było. Trzy lata temu portal trojmiasto.pl informował o tym, że przeszkodą jest sytuacja właścicielska.

Teren wraz z samolotem należy do Agencji Mienia Wojskowego, która nie chciała płacić za jego utrzymanie i remont proponując, by przejęło go miasto. Gdynia z kolei nie chciała przyjąć takiego podarunku, oczekując najpierw inwentaryzacji terenu i remontu samolotu.

Pomóc próbowali sponsorzy, wsparcie zapowiadali też niektórzy radni, ale ostatecznie potrzeba było środków z budżetu obywatelskiego, by remont był możliwy. Projekt remontu wygrał w zeszłorocznym głosowaniu.

Na początek samolot został umyty. Później został zbadany przez ekspertów z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi. Po sporządzeniu opisu stanu technicznego samolotu i ekspertyzach w poniedziałek ruszył na lawecie w drogę do Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi, gdzie przejdzie remont.

Cały artykuł Patryka Szczerby czytaj na stronie www.trojmiasto.pl

Źródło: trojmiasto.pl
comments powered by Disqus