Przejdź do treści
Ryszard Witkowski (fot. Polska Mówi)
Źródło artykułu

Ryszard Witkowski – legenda polskiego lotnictwa – odszedł do Niebiańskiej Eskadry (data pogrzebu)

Do redakcji dotarła smutna wiadomość. W dniu 14.03.2022 r. w nocy, w wieku lat 96, zmarł Ryszard Witkowski – legenda polskiego lotnictwa, od 1946 roku członek Aeroklubu Warszawskiego, a od 2008 – jeden z Członków Honorowych tego stowarzyszenia.

Uroczystość pogrzebowa śp. Ryszarda Witkowskiego odbędzie się w środę 23 marca 2022 r. na Starych Powązkach w Warszawie. Rozpocznie się o godz. 14:00 mszą świętą w Kościele św. Karola Boromeusza.

Ryszard Witkowski (ur. 9 maja 1926 w Milanówku) – pilot szybowcowy i samolotowy, jeden z pięciu pierwszych wyszkolonych w Polsce pilotów śmigłowcowych, pilot doświadczalny, ekspert w dziedzinie wiropłatów, instruktor, wieloletni pracownik Instytutu Lotnictwa w Warszawie, a także autor książek naukowych, historycznych i autobiograficznej opowieści "Sześć stopni swobody".

Podczas II wojny światowej należał do Narodowej Organizacji Wojskowej i do Armii Krajowej.  Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Po wojnie był jednym z założycieli Koła Lotniczego w Szkole Inżynierskiej Wawelberga i Rotwanda. W 1945 roku ukończył kurs szybowcowy w Rzadkowie, a rok później – kurs samolotowy w Ligotce Dolnej. W 1949 zaczął latanie sportowe, startując m.in. w Międzynarodowych Zawodach Szybowcowych. Wtedy też rozpoczął pracę w Głównym Instytucie Lotnictwa.

W 1950 roku aresztowany w związku z konspiracyjną działalnością podczas wojny i odsunięty od lotnictwa. Po amnestii w 1955 roku zainteresował się śmigłowcami. Jako śmigłowcowy pilot doświadczalny wykonywał w Instytucie Lotnictwa próby w locie śmigłowców: BŻ-1 GIL, BŻ-4 Żuk, SM-1, SM-2 i Mi-2. Wykładał zagadnienia związane z wiropłatami w Anglii i w Libii. Zasiadał w jury na międzynarodowych zawodach śmigłowcowych (m.in. na Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata w 1971 roku) i modeli śmigłowców.

Wyróżniony przez FAI Złotym Medalem Wiropłatowym oraz Dyplomem Paula Tissandiera, a przez Aeroklub Polski – tytułem i odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego oraz Medalem 50-lecia Polskiego Lotnictwa Sportowego 1919–1969. W kwietniu 2017 roku otrzymał Złoty Medal Wiropłatowy 2017, przyznawany corocznie przez Komisję Wiropłatową Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI. Gold Rotorcraft Medal jest przez FAI przyznawany w uznaniu wkładu wniesionego w rozwój i popularyzację wiropłatów, w szczególności w sporcie. Ryszard Witkowski był wieloletnim (od 1971 do 1992) polskim delegatem do wiropłatowej komisji FAI (CIG – Commission Internationale de Giraviation).
(Nota biograficzna: Aeroklub Warszawski)

Dziś w nocy do Niebiańskiej Eskadry odszedł żołnierz AK, twórca Polskiej Szkoły Śmigłowcowej, ceniony w międzynarodowym świecie lotniczym pilot doświadczalny i przyjaciel portalu Polska Mówi śp. Ryszard Witkowski.
Cześć Jego Pamięci.

Redakcja portalu Polska Mówi przygotowała krótki film wspomnieniowy o śp. Ryszardzie Witkowskim, do którego obejrzenia zapraszamy TUTAJ.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony